Cyfrowe wioski – czym są i jak wygląda tam życie

Ostatnio dość popularne stało się pojęcie cyfrowych wiosek. Można znaleźć je w wielu krajach w całej Europie. Chociaż wielu z nas o nich słyszało, nie każdy wie o co tak naprawdę chodzi. Pokrótce, można powiedzieć, że cyfrowe wioski to miejsca przeznaczone dla swego rodzaju społeczności osób, które pracują zdalnie. Można powiązać je również z cyfrowym nomadyzmem, gdyż są to w większości osoby, których charakter pracy oraz cały styl życia jest oparty właśnie na tej idei. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Dla kogo są cyfrowe wioski

Cyfrowe wioski można określić mianem osiedla, które zapewnia zarówno dogodne warunki mieszkalne, jak i inne udogodnienia. Jednym z najważniejszych elementów jest dostęp do szybkiego Internetu, bo to właśnie na nim opiera się praca wszystkich członków tej społeczności. Wioski cyfrowe składają się zazwyczaj z niewielkich domów, które można wynająć samodzielnie lub też na spółkę z inną osobą. Możemy więc wynająć także pokój w takim domku z wszystkimi udogodnieniami. Istnieją także większe mieszkania dla całych rodzin, czy też dla grup przyjaciół, którzy chcą mieszkać razem. Ideą cyfrowych wiosek jest praca zdalna, a więc wszyscy jej mieszkańcy (a przynajmniej jeden z członków rodziny) musi pracować właśnie w taki sposób. Czas wolny można spędzać z innymi mieszkańcami dzieląc się opiniami na temat pracy czy innych kwestii, a także poświęcając go na rozrywkę.

Gdzie znajdziemy cyfrowe wioski

Najbardziej popularne i znane w Europie cyfrowe wioski pojawiły się we Włoszech oraz Hiszpanii. Nie są one jednak ograniczone jedynie do mieszkańców wspomnianych krajów. Wręcz przeciwnie, ich oferta skierowana jest do osób z całego świata, które chciałyby zamieszkać w społeczności, która funkcjonuje podobnie jak one. Na Polskie warunki wynajem domku w takiej wiosce może wydawać się dość dużym kosztem, jednak nie nieosiągalnym. Tendencje powstawania takich wiosek wskazują na to, że będą one powstawały w atrakcyjnych rejonach, które przyciągają swoim wyglądem, a także aranżacją. Jeśli więc pracujesz zdalnie być może jest to dobry pomysł na zamieszkanie w innym miejscu i poznanie lokalnej kultury oraz zapoznanie się z ludźmi podobnymi do Ciebie.