Maska pokrywa silnika przód

Przednia pokrywa silnika to element karoserii samochodu potocznie określany zwyczajnie jako maska lub jako maska silnika. To nieskomplikowany element karoserii samochodu, który jednak wbrew pozorom spełnia kilka ważnych funkcji.

Funkcje pokrywy silnika

Po pierwsze fizycznie chroni elementy pod nią ukryte. Nie są to też byle jakie elementy, a wręcz serce samochodu, bo jego silnik. Maska chroni go przed fizycznymi uszkodzeniami i wpływem czynników zewnętrznych jak wiatr, deszcz, grad, czy śnieg. Bez tego silnik i pozostałe elementy znajdujące się pod maską szybko by skorodowały i uległy uszkodzeniu. Ochrona serca samochodu jest tak ważna, że już pierwsze samochody, mimo że nie miały niektórych elementów chroniących kierowcę jak dach, czy szyby, to miały maskę, która chroniła silnik i inne kluczowe elementy.

Pokrywa silnika odgrywa też kluczową rolę w aerodynamice samochodu. Jest ona bowiem elementem na przodzie pojazdu i od jej kształtu zależy, jak zachowuje się powietrze opływające samochód. Konstruktorzy często umieszczają na masce specjalne wyżłobienia, które nie tylko mają dobrze wyglądać, ale kierunkują wspomniane wcześniej powietrze w taki sposób, aby współczynnik oporu był jak najmniejszy. Co z kolei doprowadza do tego, że samochód ma lepsze osiągi i szczególnie przy wyższych prędkościach spala mniej paliwa.

Odpowiednio wyżłobiona maska o ciekawym kształcie i estetycznie wykonanych wlotach powietrza jest nie tylko praktyczna, ale też poprawia wygląd samochodu. Przykładowo w samochodach marki Mustang jest wręcz ich znakiem rozpoznawczym.

Często w masce samochodu znajdują się otwory doprowadzające powietrze. Zwykle w cywilnych samochodach są to małe wloty, które doprowadzają powietrze do kabiny. Zdarza się jednak, że to przez maskę trafia powietrze, które następnie mieszanie jest z rozpyloną benzyną i tworzy mieszankę wybuchową. Takie rozwiązanie najczęściej kojarzy się z amerykańskimi muscle carami i wlotami powietrza umieszczonymi wysoko nad maską.

Kluczową cechą maski samochodowej jest też oczywiście fakt, że można ją otworzyć i dzięki temu uzupełnić niezbędne płyny, czy sprawdzić poziom oleju.