Czy warto zakładać własną działalność

W obecnych czasach wiele osób zastanawia się czy lepiej pracować na etacie, czy też założyć własną działalność gospodarczą. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, o których warto pomyśleć przed podjęciem konkretnej decyzji. Pomijając kwestię podatków i finansów, w grę wchodzą również relacje międzyludzkie, które nie zawsze są łatwe i bezproblemowe. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie podejście i cechy charakteru, które pomogą nam odnaleźć się lepiej w pracy na etacie bądź w prowadzeniu własnej firmy. Przyjrzyjmy się tym kilku kwestiom, które mogą być pomocne w zdecydowaniu o tym czy własna działalność to coś dla nas.

Zalety własnej działalności

Jeśli zapytać osoby posiadające własną firmę, chociażby niewielką, jakie są największe zalety pracy w takim systemie, najczęściej wymienianą jest między innymi niezależność. Wielu z nas lubi właśnie taką niezależność i bardziej swobodne i elastyczne podejście do pracy. Możemy decydować o tym ile i kiedy chcemy pracować. Możemy również wybierać klientów z którymi chcemy współpracować. I, co chyba najważniejsze, możemy wybrać sektor, w którym chcemy pracować. Jeśli chodzi o pracę na etacie, być może stanowisko, o którym myśleliśmy jest już zajęte. Tworząc własną firmę, tworzymy jednocześnie nowe stanowisko pracy, które najbardziej nam odpowiada. Jesteśmy szefami dla samych siebie, co w obecnej dobie mobbingu oraz innych problemów związanych z pracą, jest naprawdę nieocenione.

Wady własnej działalności

Z drugiej strony, prowadzenie własnej działalności ma swoje wady. Jedną z nich może być niepewność, gdyż może zdarzyć się, że nie zawsze będziemy mieli regularne zlecenia. Szczególnie na początku prowadzenia działalności może to być dość dużym stresem, gdyż niezależnie od tego czy mamy klientów czy nie, podatki trzeba zapłacić. Inną wadą może być nasz charakter, a mianowicie brak dyscypliny i zaangażowania. Cechy te okazują się często dużą przeszkodą, która doprowadza do upadku niejednej firmy. Jeśli zatem wiesz, że trudno Ci zmobilizować się do pracy, jeśli nikt jej od Ciebie nie wymaga, to prowadzenie własnej działalności być może nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Inna wadą posiadania własnej firmy są dość wysokie opłaty, choć na plus przemawia fakt, że przez pierwszy okres są one obniżane do minimum.