Dofinansowanie do zakupu węgla

Ceny węgla poszybowały w górę i jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby miały spaść. Już od pewnego czasu mówi się o dofinansowaniach na jego kupno, jednak po drodze pojawiło się wiele problemów. Jednym z nich był po prostu brak węgla w jego składach w licznych miejscach w Polsce. Innym problemem okazały się być dopłaty do węgla jakie na początek oferowano. Firmy sprzedające ten surowiec miały otrzymać kwotę, która w ogóle nie pokrywała się z kosztami, co sprawiło, że nie było chętnych do współpracy w ramach tego projektu. Aktualnie, wygląda na to, że nowy program już niedługo wejdzie w życie i zapewni dofinansowania do zakupu węgla praktycznie każdemu kto używa tego środka opałowego. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Jak wygląda dofinansowanie

W odróżnieniu od różnego rodzaju innych dofinansowań, w tym przypadku nie ma żadnej maksymalnej kwoty zarobków. Każda rodzina czy osoba samotna, która używa węgla jako środka opałowego, może taki dofinansowanie otrzymać. Wysokość zarobków nie gra tutaj roli. Sama wysokość dofinansowania ma wynieść 3000 złotych, które będzie można przeznaczyć na zakup środka opałowego. Chociaż mówimy tutaj głównie o węglu, to jednak dofinansowanie obejmie również zakup innych materiałów opałowych. Poza tym, istnieje również pewien dodatek do dofinansowania. Ten jednak zależy już od dochodów i w zależności od ich wysokości na osobę w rodzinie można uzyskać określoną dodatkową kwotę, która może wynieść kilkadziesiąt bądź kilkaset złotych.

Jak dostać dofinansowanie

Chociaż dofinansowanie należy się wszystkim osobom używającym węgla jako opału, to jednak nie jest ono przyznawane automatycznie. Przede wszystkim, musimy być zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), a naszym głównym źródłem ogrzewania musi być właśnie węgiel. Oznacza to, że jeśli jest to tylko dodatkowy piec czy kominek, nie mamy prawa do wspomnianego dofinansowania. W następnej kolejności należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Konkretny termin składania wniosków nie jest jeszcze znany, jednak projekt ten ma być rozpatrzony 3 sierpnia i po tym terminie możemy spodziewać się więcej informacji na temat dofinansowań.