Ile trwa proces upadłości spółki z o.o.?

W 2022 roku niewypłacalność ogłosiła rekordowa liczba firm – aż 2752 przedsiębiorstwa nie poradziły sobie z trudną sytuacją gospodarczą. Dotyczy to również spółek z o.o., które także mają prawo do ogłoszenia upadłości. Jeżeli Ty również rozważasz takie rozwiązanie, koniecznie dowiedz się, ile trwa proces upadłości spółki z o.o.

Upadłość spółki z o.o. – ile trwa?

Spółka z o.o. ma prawo do ogłoszenia upadłości. Wiąże się to z koniecznością dopilnowania wielu różnych formalności, między innymi ze złożeniem w odpowiednim sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ogłoszenie upadłości spółki z o.o., bardzo często zastanawiają się, ile czasu trzeba czekać na decyzję sądu. Zgodnie z postanowieniami Prawa upadłościowego, sąd powinien podjąć decyzję w ciągu dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Nie jest to jednak termin wiążący dla sądu, w związku z czym często zdarza się, że czas oczekiwania na decyzję jest dłuższy. Bywa również krótszy.

Co bardzo istotne, przyjęło się, że sąd dokonuje rozpoznania takiego wniosku na posiedzeniu niejawnym. Oznacza to, że po złożeniu wniosku nie należy oczekiwać informacji o terminie rozprawy – choć oczywiście sąd może podjąć decyzję o wyznaczeniu terminu posiedzenia, w czasie którego możliwe będzie wysłuchanie dłużnika. Z reguły jednak dłużnik, wierzyciele lub świadkowie proszeni są o dokonanie wyjaśnień w formie pisemnej.

Więcej informacji na temat upadłości spółki z o.o. znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-spolki-z-o-o-najwazniejsze-informacje/

Ogłoszenie upadłości to dopiero początek

Choć na decyzję sądu w sprawie wniosku ogłoszenie upadłości czeka się najczęściej przez dwa miesiące, tak naprawdę jest to dopiero początek postępowania upadłościowego. Celem upadłości jest bowiem przede wszystkim spieniężenie posiadanych przez spółkę z o.o. aktywów, a następnie wykorzystanie ich do spłacenia posiadanych przez nią zobowiązań. Postępowanie upadłościowe może trwać nawet 2-3 lata.

Czas trwania całego procesu zależy od wielu czynników – przede wszystkim od tego, jak duża jest spółka i jaka jest skala zadłużenia oraz jaki jest majątek spółki. Większa ilość wierzycieli wiąże się z dłuższym czasem postępowania. Etap rozpatrywania wniosku przez sąd mogą wydłużyć ewentualne błędy we wniosku lub niedopełnienia wymogów formalnych. Jeśli sąd będzie musiał prosić o uzupełnienie wniosku lub o poprawę ewentualnych błędów, również wydłuży to czas oczekiwania na decyzję.

Czy można przyspieszyć postępowanie upadłościowe?

Dla sądu, który dokonuje rozpoznania w sprawie, kluczowym źródłem informacji jest wniosek o ogłoszenie upadłości, a także dołączone do niego dokumenty. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby wniosek przygotowany był w sposób prawidłowy, a także o dopełnienie wszystkich wymogów formalnych. Dotyczy to również dokumentów – muszą one stanowić źródło wszystkich ważnych dla sądu informacji. W ten sposób przedsiębiorca ma szansę na to, że sąd podejmie decyzję szybko i sprawnie – nie trzeba będzie bowiem przedstawiać kolejnych dokumentów czy też dokonywać dodatkowych wyjaśnień.

Chcesz mieć pewność, że wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z o.o. został przygotowany w sposób prawidłowy? Zależy Ci na tym, aby upadłość spółki została ogłoszona jak najszybciej? Koniecznie postaw na profesjonalne wsparcie prawne, dzięki któremu cały proces przebiegnie możliwie sprawnie.