Jakie dokumenty przygotować jeśli poszukujemy pracy

Poszukiwanie pracy to proces, przez który musiał przejść chyba każdy z nas. Wiąże się to z pewnym stresem, szczególnie jeśli zależy nam na czasie, gdyż musimy utrzymać siebie i rodzinę. W niektórych wypadkach już po pierwszej rozmowie możemy otrzymać pracę, zazwyczaj jednak potrzeba wiele cierpliwości. Musimy odbyć wiele rozmów, a wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty. Może się okazać, że dopiero po kilkunastu rozmowach i dziesiątkach wysłanych dokumentów uda nam się znaleźć zatrudnienie. Co ciekawe, spory wpływ na to czy nasza kandydatura zostanie w ogóle rozważona, mają przygotowane przez nas wcześniej dokumenty. Jakie dokumenty należy przygotować i o czym warto pamiętać przy ich tworzeniu?

Niezbędne dokumenty

Jakich dokumentów będziemy potrzebować jeśli poszukujemy pracy? Najważniejszym jest oczywiście CV, w którym możemy zaprezentować nasze doświadczenie oraz umiejętności. Warto zadbać szczególnie o estetykę oraz elegancki wygląd tego dokumentu, gdyż jest on najważniejszy w procesie poszukiwania pracy. Bardzo często jest on w zasadzie jedynym wymaganym dokumentem. Czasami pracodawcy oczekują także listu motywacyjnego, jednak z reguły odchodzi się od tego pomysłu. Na niektóre stanowiska wymagane są również referencje od poprzedniego pracodawcy lub pracodawców, warto więc wcześniej o nie poprosić.

Jak stworzyć dobre CV

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszym dokumentem w procesie poszukiwania pracy jest CV. Dlatego też warto zadbać o to, aby było ono dobrze przygotowane. Powinno dobrze się prezentować, nie być pomięte ani pozaginane, gdyż sam wygląd dokumentu wiele mówi o nas samych. Jakie informacje należy zawrzeć w CV? Jedną z ważniejszych jest nasze doświadczenie zawodowe, gdyż to na jego podstawie pracodawca może ocenić czy nadajemy się na określone stanowisko. Warto dość szczegółowo opisać czym zajmowaliśmy się na poprzednim stanowisku. Poza tym w CV warto, a nawet należy umieścić swoje umiejętności, szczególnie te, które mogą przydać się na stanowisku, na które aplikujemy. Możemy w nim zawrzeć również ukończone kursy i przebyte szkolenia, gdyż fakt ten może pozytywnie wpłynąć na ocenę naszej osoby przez pracodawcę.