Kredyt bankowy czy dotacja na rozwój firmy?

Na rynku produktów i usług komercyjnych niezwykle trudno znaleźć niszę. W każdej branży panuje ogromna konkurencja, dlatego firmy muszą nie tylko walczyć o utrzymanie swojej działalności, ale również wciąż prężnie się rozwijać, aby móc zainteresować swoją ofertą potencjalnych nabywców i prześcignąć konkurencję. W tym celu konieczne staje się inwestowanie. Skąd wziąć środki na inwestycje, jeśli firma nie posiada własnych oszczędności? Formą skutecznego wsparcia finansowego może być kredyt bankowy albo dofinansowanie, korzystając na przykład z dotacji unijnych. Sprawdź, z której opcji lepiej skorzystać.

Kredyt bankowy dla firm

Każdy bank realizuje własną politykę współpracy z klientami, dlatego oferty poszczególnych instytucji bankowych za każdym razem są inne. Dzięki temu firmy mogą wybierać elastyczne, dopasowane do ich potrzeb, wręcz „szyte na miarę” zobowiązania. Pamiętaj jednak, że banki, które działają na terenie naszego kraju, zawsze wyznaczają szereg warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorstwo, aby móc skorzystać z finansowego wsparcia. Trudności z zaciągnięciem kredytu mogą mieć firmy, które stawiają pierwsze kroki na zawodowej ścieżce kariery. Wszystko dlatego, że instytucje bankowe zawsze weryfikują zdolność kredytową oraz historię kredytową. Nierzadko wymagają również dodatkowego zabezpieczenia. Z kredytów dla firm korzystać nie mogą dłużnicy ani firmy, które generują zbyt niskie dochody. Podstawą współpracy z bankiem jest zawsze wypłacalność i wiarygodność kredytobiorcy, dlatego firmy, które chcą zaciągnąć kredyt, muszą mieć pewność, że będzie je stać na regularną spłatę miesięcznych rat.

Dotacje na rozwój firm

Kolejną możliwością wsparcia polskich działalności biznesowych są dotacje na rozwój firm. Wystarczy wybrać program dofinansowania, którego wymogi i formalności bez problemu może spełnić przedsiębiorstwo. Czy wiesz, że Unia Europejska oferuje dotacje bezzwrotne, które są znacznie korzystniejsze aniżeli tradycyjne kredyty firmowe?

Na co firma może wziąć dotacje? Wiele zależy od założeń programowych. Dzisiaj ogromną popularnością cieszą się dofinansowania na rozwój w zakresie inwestycji w infrastrukturę badawczą albo innowacyjne technologie czy cyfryzację biznesów. Co więcej, dofinansowania unijne mogą dotyczyć działań proekologicznych, ponieważ ochrona środowiska ma coraz bardziej kluczowe znaczenie. Weź też pod uwagę standardowe opcje dotacji, na przykład te brane w celu zwiększania kompetencji zatrudnionych pracowników.

Jedno jest pewne, wybierz finansowe wsparcie, które będzie odpowiadać oczekiwaniom i założeniom w zakresie działalności Twojej firmy. Dopasuj źródło pomocy, aby dostarczone środki rzeczywiście mogły wpłynąć na rozwój działalności biznesowej na danym rynku. Dzisiaj pomoc w uzyskiwaniu dofinansowań i spełniania wszelkich formalności oferują profesjonalne firmy doradcze i jak najbardziej warto korzystać z ich wiedzy oraz doświadczenia.