OC dla samochodu sprowadzonego z zagranicy – co musisz wiedzieć?

Rynek samochodów używanych w Polsce stale się rozwija. Jeżeli zdecydujemy się na zakup auta sprowadzonego z zagranicy i nie zostanie ono dostarczone nam pod dom na lawecie, to warto pamiętać o obowiązku wykupienia OC. Jaki rodzaj polisy na samochód sprowadzony z zagranicy musimy wybrać?

Kupowani samochodu spoza granic Polski wiąże się z dodatkowymi kosztami. Poza opłatą akcyzy oraz tłumaczeniem dokumentów auto powinno posiadać ubezpieczenie OC, jeżeli chcemy legalnie przemieszczać się nim po polskich drogach.

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

Aby legalne poruszanie się po krajowych drogach było możliwe, zazwyczaj musimy wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie ważne 30 dni. Rodzaj polisy dobieramy, biorąc pod uwagę sytuację importowanego auta.

Jeżeli poprzedni właściciel wyrejestrował samochód za granicą, to istnieje możliwość zakupu tymczasowych tablic wywozowych wraz z ubezpieczeniem OC krótkoterminowym, które ważne jest przez 30 następnych dni. W tym okresie powinniśmy zarejestrować samochód w Polsce pod rygorem mandatu w wysokości 500 zł i odholowania auta na policyjny parking.

Jeżeli samochód dalej zarejestrowany jest za granicą, lecz nie posiada aktualnego OC lub Zielonej Karty także możemy zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni.

Nierzadko zdarza się, że korzystamy z usług pośredników np. z komisu w celu zakupu wymarzonego auta. Zazwyczaj wraz z zawarciem umowy kupna-sprzedaży sprzedawca przekazuje nam krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni. Co istotne, nie istnieje obowiązek jego wypowiadania, gdyż polisa automatycznie nie przedłuża się na kolejny okres.

Kiedy można kupić całoroczne ubezpieczenie OC na 12 miesięcy?

Należy pamiętać, że jeżeli auto pozostaje zarejestrowane za granica, to nie możemy w Polsce otrzymać całorocznej polisy OC. Będzie to możliwe, gdy zarejestrujemy samochód w kraju i otrzymamy wszelkie dokumenty związane ze sprowadzonym autem.