Od czego zależą godziny sesji przychodzących?

Nerwowe oczekiwanie na spodziewany przelew to sytuacja, która z pewnością spotkała większość użytkowników bankowości internetowej. Pieniądze wysłane przez nadawcę nie zawsze trafiają na konto odbiorcy natychmiast – czasem następuje to dopiero w następny dzień roboczy. Zasada działania Krajowej Izby Rozliczeniowej pozwala z dużą dokładnością przewidzieć, kiedy środki znajdą się na rachunku. Znaczenie mają również godziny sesji wychodzących i przychodzących w poszczególnych bankach.

Jaką drogę pokonuje przelew internetowy? Od czego zależą godziny sesji przychodzących? W jaki sposób realizować natychmiastowe przelewy?

Godziny dotarcia przelewów – najważniejsze czynniki

O tym, kiedy środki trafiają na rachunek odbiorcy decyduje kilka czynników. Przy standardowych przelewach bankowych wpływ na godzinę zaksięgowania przelewu mają:

  • godzina wykonania przelewu,
  • rodzaj przelewu – wewnątrzbankowy bądź międzybankowy,
  • godziny księgowania w banku nadawcy (sesja wychodząca),
  • godziny księgowania w banku odbiorcy (sesja przychodząca),
  • kwota przelewu.

System Elixir – specyfika działania

Obsługą przelewów internetowych zajmuje się Krajowa Izba Rozliczeniowa. Za ich realizację odpowiada system Elixir. Dotyczy to przelewów opiewających na kwotę nie wyższą niż 1 mln zł, czyli zdecydowanej większości transakcji. Pozostałe operacje są realizowane przez Narodowy Bank Polski i system SORBNET. Po zleceniu przez nadawcę i opuszczeniu banku, przelew trafia właśnie do systemu Elixir, z którego następnie zostaje przetransportowany na rachunek odbiorcy. System Elixir ma swoje ograniczenia. Transakcje są w nim realizowane 3 razy dziennie – podczas sesji porannej, popołudniowej oraz wieczornej. W pozostałych godzinach przelewy nie są dokonywane, co stanowi jeden z ważniejszych czynników, które powodują że odbiorca musi nieco zaczekać na zaksięgowanie środków. Ponadto, system Elixir pracuje jedynie w dni robocze. Oznacza to, że wszystkie transakcje zlecone w weekend bądź dni świąteczne, a także po ostatniej wieczornej sesji nie zostaną zrealizowane do kolejnego dnia roboczego.

Sesje wychodzące i przychodzące – wiele zależy od banku

Jednak czas oczekiwania na przelew nie wynika jedynie z zasad działania systemu Elixir. Dodatkowo każdy bank działający na polskim rynku księguje przelewy w określonych godzinach. Zazwyczaj chodzi o trzy sesje przychodzące oraz trzy sesje wychodzące. Przykładowo: kiedy nadawca będący użytkownikiem banku PKO BP zleca przelew w dzień roboczy o godzinie 10:00, w panelu bankowości internetowej środki znikną z rachunku. Jednak w rzeczywistości opuszczą one bank dopiero o 11:30 – o tej godzinie odbywa się bowiem pierwsza sesja wychodząca w tym banku.

Odbiorcę przelewu jest klientem Santander Bank Polska, gdzie sesje przychodzące odbywają się o 10:30, 14:30, 17:00. Pieniądze z pewnością nie trafią więc na jego rachunek o 10:30, bo do tego czasu nie opuszczą jeszcze PKO BP. Prawdopodobną godziną jest 14:30, pod warunkiem, że w międzyczasie odbędzie się sesja w systemie Elixir.

Większość przelewów internetowych ma zatem do pokonania trzy etapy:

  • sesję wychodzącą w banku nadawcy,
  • sesję księgowania w systemie Elixir,
  • sesję przychodzącą w banku odbiorcy.

Wygodne sposoby na natychmiastowy przelew

Na szczęście współcześni użytkownicy bankowości internetowej nie są już skazani na długie oczekiwanie na przelew. Oto kilka sposobów, aby pieniądze trafiły na rachunek natychmiast:

  • Przelew wewnątrzbankowy – między dwoma rachunkami w tym samym banku transakcje są realizowane natychmiast, również w weekendy i święta.
  • Przelew ekspresowy Elixir – środki są księgowane w ciągu kilku minut, ale zazwyczaj należy za to dodatkowo zapłacić.
  • BLIK – ten popularny system płatności dostępny między innymi za sprawą operatora Przelewy24 umożliwia dokonywanie transakcji na numer telefonu odbiorcy, przelewy są księgowane natychmiast.

Pragniesz poznać więcej tajników dotyczących bankowości internetowej? Koniecznie odwiedź portal https://www.przelewy24.pl/.