Co to jest malware i jak się przed nim chronić?

Korzystanie z sieci wiąże się z pewnymi zasadami, których należy przestrzegać, aby chronić swoje dane i sprzęt przed zagrożeniami, takimi jak wirusy i ataki hakerskie. Jednym z nich jest złośliwe oprogramowanie typu malware. Czym jest i jak się przed nim zabezpieczać?

Malware – co to jest?

Malware to złośliwe oprogramowanie, które zostało stworzone z myślą o ułatwieniu dostępu do danych komputera niepowołanym osobom lub aplikacjom. System przedostaje się z zainfekowanych stron internetowych i zostaje wgrany na sprzęt ofiary po wykorzystaniu luki w programach zabezpieczających. Istnieje dużo rodzajów oprogramowania malware, z którymi czasem nie są w stanie sobie poradzić nawet programy antywirusowe. Do oprogramowania malware można zaliczyć: wirusy komputerowe, rootkity, konie trojańskie czy oprogramowania szpiegujące.

Malware – jaki jest cel cyberataku?

Jak wspomniano wcześniej, malware ma na celu zainfekowanie systemu komputera bez wiedzy użytkownika. Jednak co dzieje się dalej? Dlaczego ktoś chciałby uzyskać dostęp do naszego urządzenia? Powodów jest kilka.

Złośliwe oprogramowanie jest najczęściej wykorzystywane do kradzieży danych – haseł, loginów czy dokumentów. Kiedy znajdą się w niepowołanych rękach, mogą przysporzyć wielu kłopotów, nie tylko finansowych, lecz także wizerunkowych. Innym celem malware jest wykorzystanie mocy obliczeniowej komputera, na przykład do przeprowadzania ataków – służy do tego chociażby trojan.

Jak chronić się przed oprogramowaniem malware?

Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby uchronić się przed oprogramowaniem malware. Przede wszystkim warto zachować czujność. Należy unikać niezweryfikowanych programów i aplikacji, a także odwiedzania podejrzanych stron. Warto także zwracać uwagę na otrzymywane zaproszenia w mediach społecznościowych i linki w odbieranych mailach. Kiedy budzą wątpliwości, nie należy ich otwierać.

Do innych sposobów należy oprogramowanie antywirusowe, które strzeże bezpieczeństwa użytkownika w trakcie odwiedzania poszczególnych witryn internetowych lub korzystania z programów i przenośnych źródeł pamięci, np. dysków przenośnych. Ostatnim ważnym sposobem jest regularne aktualizowanie bazy wirusów i zabezpieczeń systemu.

Internet – jakie łącze domowe jest bezpieczne?

Zdecydowanie prędkość odbioru i wysyłania danych ma wpływ na to, jak szybko oprogramowanie antymalware będzie w stanie zareagować. Aktualizacja danych i przetwarzanie informacji mogą być lepsze, kiedy oprogramowanie będzie mogło korzystać z szybkiego łącza. Aby sprawdzić, jaką prędkość oferuje posiadany pakiet, warto wykonać test prędkości Internetu.

Po przeprowadzeniu testu prędkości Internetu wyniki można porównać ze standardowymi osiągami, jakimi charakteryzują się łącza oferowane przez poszczególnych dostawców. Może się zdarzyć, że test prędkości Internetu wykaże znaczną różnicę. Warto wtedy zastanowić się nad zmianą operatora.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie Internet światłowodowy. Testy prędkości łącza wskazują, że zapewnia on bardzo dobrą przepustowość. Szczególnie skuteczny jest światłowód symetryczny – oferuje taką samą prędkość wysyłania i odbierania danych.

Jakiego dostawcę Internetu wybrać?

Jeżeli chodzi o Internet światłowodowy, ciekawe oferty można znaleźć u dostawców, takich jak Vectra i INEA. W pierwszym przypadku jest to łącze o przepustowości do 1 Gb/s, w drugim – nawet kilkukrotnie większej. Od czego to zależy? INEA oferuje swoim klientom Internet światłowodowy symetryczny, dzięki czemu mogą oni korzystać z najlepszych osiągów w kraju. Pozwala to w pełni wykorzystać potencjał funkcji oprogramowania antymalware i cieszyć się bezpiecznym korzystaniem z urządzeń.