Parterowy dom na wąskiej działce – jaki projekt domu sprosta trudnym warunkom budowlanym?

Wąska działka to spore ograniczenie wyboru jeśli chodzi o gotowe projekty domów. W naszych poszukiwaniach nowego domu musimy znaleźć taki, który zmieści się na niezbyt szerokiej działce, jednocześnie zachowując funkcjonalny i komfortowy charakter użytkowania. Łatwiej wybierzemy coś odpowiedniego wśród domów z poddaszem, ale czy możemy liczyć na ciekawy projekt domu parterowego? Poznajcie Dom przy Pastelowej 15 D bis – parterówkę na wąską działkę. 

Nowoczesny, energooszczędny, tani w budowie.

Jak szybko i tanio zbudować nowoczesny, ekonomiczny dom parterowy na wąskiej działce? Odpowiedzią może być Dom w Pastelowej 15 D bis – projekt budynku jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 90 m². Niewielkie rozmiary lokują Pastelową 15 D bis w segmencie ekonomicznych projektów, których realizacje nie generuje nadmiernych kosztów. Projekt domu wyposażono w energooszczędne rozwiązania, które sprawiają, że również po wybudowaniu dom nie będzie drogi w użytkowaniu. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz instalacja solarna wydatnie wspomagają gospodarkę termiczną budynku powodując oszczędności rzędu 60%. Taniej ogrzejemy nasz nowy dom i taniej przygotujemy ciepłą wodę użytkową na potrzeby gospodarstwa domowego.
Jeśli chodzi o budowę Pastelowej to postarano się o minimalizację drogich w wykonaniu elementów konstrukcyjnych. Ograniczono ilość ścian nośnych do niezbędnego minimum. Zredukowano również do dwóch występowanie trzonów kominowych. Budynek oparto na planie prostokąta, z wysuniętym garażem. Taka forma nie sprawia większych trudności w trakcie realizacji. Do znacznego obniżenia finalnych kosztów budowy przyczynia się również zastosowanie prostego dachu dwuspadowego o symetrycznych połaciach. O wiele taniej i prościej wykonać dach dwuspadowy, niż skomplikowaną konstrukcję wielospadową.

Dom przy Pastelowej 15 D bis
Dom przy Pastelowej 15 D bis

Komfortowe wnętrze, prosta komunikacja – wszystko w zasięgu ręki.

Wnętrze omawianego bungalowa, mimo że powierzchnia użytkowa nie jest imponująca, oferuje swoim mieszkańcom sporą ilość funkcjonalnie zaprojektowanych pomieszczeń.
Część dzienna jest słoneczna i nie brak w niej dziennego światła od wschodu do zachodu słońca. Livingroom obejmuje słoneczny duży pokój z kominkiem, otwartą kuchnię i jadalnię. W kuchni zaprojektowano stylową wyspę oraz duży stół, przy którym z powodzeniem zasiądzie cała rodzina. Z pokoju dziennego bez trudu dostaniemy się na taras, na który wiodą rozsuwane drzwi HS.

Centralnie umieszczony kominek ogrzewa cały parter, nadając wnętrzu przyjemny klimat, szczególnie w chłodne, jesienno-zimowe dni.

Część nocna domu składa się z trzech sypialni oraz dwóch w pełni funkcjonalnych łazienek. Sypialnia rodziców rozdziela dwa pokoje dla dzieci i jest centralnym punktem strefy wypoczynku. Główny pokój kąpielowy posiada prysznic, wannę i dwie umywalki, w mniejszej łazience zaprojektowano dodatkowo prysznic. Rano, kiedy przepływ ludzi w domu jest największy, nie musimy martwić się kłócić z pozostałymi domownikami, kto pierwszy ma skorzystać z toalety. Nachylenie dachu przy Pastelowej 15 D bis wynosi 30 stopni, co pozwala na adaptację poddasza według własnego uznania, również na cele mieszkaniowe związane z rosnącymi potrzebami rodziny. Program funkcjonalny uzupełnia garaż i kotłownia, miejsca wielofunkcyjne, w których zgromadzimy potrzebne w domu sprzęty, ogrodowe meble, rowery, czy wózek dla dziecka.

Dom przy Pastelowej 15 D bis – rzut parteru
Dom przy Pastelowej 15 D bis – rzut parteru

Projekt do zadań specjalnych – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Wąskie działki budowlane wymagają specjalnych projektów, które przy smukłej konstrukcji nie stracą funkcjonalnego charakteru. Pastelowa 15 D bis mieści się na działkach o szerokości mniejszej niż 17 m. Na postawie odrębnych warunków zabudowy, określanych dla każdej działki z osobna, budynek można lokalizować w różnych odległościach od granicy parceli. Dla standardowych działek obowiązują przepisy mówiące, że projekty domów mogą być posadowione na działce w dystansie 4 metrów dla ściany z oknami i 3 metrów dla ściany pełnej od granicy inwestycji. Dla działek węższych niż 16 metrów istnieje możliwość wybudowania domu w granicy działki lub w odległości 1.5 od granicy (dla ściany z oknami)

Dom w Pastelowej 15D bis z powodzeniem można wykorzystać zarówno na węższych działkach, jak i standardowych, o szerokości większej niż 16m. To ciekawe rozwiązanie dla inwestorów, którzy chcą tanio i szybko wybudować elegancki dom parterowy w wymagającym terenie. Nie trzeba decydować się na indywidualny projekt domu, lecz wybrać wariant gotowy i przystosować go do własnych wymagań i warunków lokalizacyjnych.