Portret biznesowy inwestycją w karierę

Wykonanie portretów biznesowych jest w tej chwili jedną z bardziej popularnych usług. Współcześni przedsiębiorcy, a także pracownicy coraz częściej zdają sobie sprawę z potęgi biznesowego wizerunku. Dobrze wykonany portret biznesowy pozwala nam wykreować się na ekspertów w swojej branży. Co powinniśmy wiedzieć o portretach biznesowych? Ile zapłacić za tego typu usługę?

 

Zdjęcie: Milena Inglot, Fotograf: Krzysztof Zaleski

Kto potrzebuje portretu biznesowego?

Błyskawiczny rozwój nowych technologii sprawił, że portrety biznesowe są potrzebne każdemu, komu zależy na karierze zawodowej i wyższych zarobkach. Z portretu biznesowego skorzystają przedsiębiorcy, pracownicy korporacji, dziennikarze, politycy, twórcy czy blogerzy.

Czym różni się portret biznesowy od zwykłego zdjęcia?

Portret biznesowy różni się od zwykłej fotografii, której celem jest wyłącznie oddanie naszej powierzchowności. Od profesjonalnego portretu biznesowego oczekujemy, że pomoże nam on wykreować nasz wizerunek specjalistów w branży, w której działamy.

Portret biznesowy można wykorzystać w CV, mediach społecznościowych, na blogach, w naszych publikacjach, a także na branżowych forach internetowych.

Kto może wykonać dla nas portret biznesowy?

Należy zdawać sobie sprawę, że wykonanie portretu biznesowego nie jest zadaniem prostym. Nie wystarczą tu umiejętności techniczne. Fotograf powinien posiadać także wiedzę i doświadczenie w pracy z klientem biznesowym.

Warto poświęcić więcej czasu na znalezienie fotografa biznesowego, gdyż dobry portret biznesowy będzie zarabiał na siebie wiele lat, natomiast zdjęcie wykonane przez amatora może nam poważnie zaszkodzić (jeżeli potencjalny klient lub pracodawca uznają nas za osoby niewiarygodne stracimy szansę na współpracę z nimi).

Zanim nawiążemy współpracę z fotografem, koniecznie zapoznajmy się z jego portfolio. Jeśli zdjęcia w nim zawarte robią na nas dobre wrażenie, możemy umówić się na sesję. W przeciwnym wypadku nie obawiajmy się szukać dalej, gdyż fotografów oferujących wykonanie portretów biznesowych jest wielu (zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław). Niestety w Polsce zawód fotografa nie jest regulowany prawnie, co oznacza, że może go wykonywać każdy kto posiada stosowny sprzęt i zarejestruje własną działalność gospodarczą.

Portret biznesowy – jak przygotować się do zdjęć?

Na portrecie biznesowym widoczna jest tylko nasza twarz i górna część klatki piersiowej. Pomimo to powinniśmy przygotować się do zdjęć.

Choć często o tym zapominamy, na to jak wychodzimy na zdjęciach ogromny wpływ ma sen. Na co najmniej dzień przed wizytą u fotografa powinniśmy dobrze się wyspać. Należy również unikać spożywania napojów alkoholowych i zjeść lekką kolację.

Należy zadbać również o fryzurę (włosy powinny być świeżo umyte), a w przypadku kobiet – również o makijaż. Pamiętajmy, żeby wykonać makijaż kosmetykami matowymi. Obiektyw aparatu nie uchwyci błyszczących cieni do powiek i rozświetlacza.

Jednym z ważniejszych elementów portretu biznesowego są nasze oczy. Jeżeli na co dzień nosimy soczewki kontaktowe, do zdjęć powinniśmy je zdjąć. Choć soczewki są bardzo wygodne, sprawiają, że oczy na zdjęciach wyglądają nienaturalnie.

Ile zapłacić za portret biznesowy?

Ceny portretów biznesowych wywołują wiele kontrowersji. Są one znacznie droższe niż zwykłe fotografie. Osoby, którym wykonano dobry portret biznesowy przekonują jednak, że był on wart każdej wydanej na niego złotówki. Pamiętajmy, że w przypadku portretów biznesowych płacimy za efekt, który możemy dzięki nim uzyskać.