Projektowanie wnętrz Dąbrowa Górnicza: urządzamy efektowny i funkcjonalny przedpokój

Przedpokój to nieco zapomniane, jednak niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. Specjalista zajmujący się projektowaniem wnętrz w Dąbrowie Górniczej przypomina, że przedpokój to pierwsze miejsce, które widzi osoba wchodząca do mieszkania. Jak dobrze wiemy, pierwsze wrażenie jest szalenie ważne.

Zasady, którymi należy się kierować podczas aranżacji przedpokoju

Sposób aranżacji przedpokoju zależy w dużej mierze od tego jakim pomieszczeniem dysponujemy. Jeżeli mieszkamy w domu, a nasz przedpokój jest miejscem przestronnym – mamy wiele możliwości aranżacji. Z kolei w przypadku małego i wąskiego przedpokoju w bloku powinniśmy skupić się przede wszystkim na jego optycznym powiększeniu.

Jak zaprojektować duży przedpokój?

Duży przedpokój w domu powinien być miejscem reprezentacyjnym i funkcjonalnym. W miejscu tym nasi goście powinni móc swobodnie zdjąć okrycia wierzchnie, dlatego niezastąpionym elementem przedpokoju są wieszaki, a także szafki i półki na buty, torebki czy parasole. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto wstawić do przedpokoju pufy lub ławki, na których będzie można usiąść, zdjąć i założyć obuwie.

Bardzo ważnym elementem każdego przedpokoju są lustra. Duże lustro pozwoli się nam dokładnie przejrzeć, a także poprawić makijaż przed wyjściem z domu.

Praktycznymi dodatkami do przedpokoju są szafeczki na klucze (mogą one pełnić również funkcję dekoracyjną) czy korespondencję i gazety.

W większych przedpokojach nie powinno zabraknąć ozdób. Warto wstawić tu wazony z kwiatami (świetnie sprawdzą się suszone bukiety, które wyglądają atrakcyjnie przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dobrymi dodatkami do przedpokoju są obrazy, woreczki zapachowe, plakaty czy ramki ze zdjęciami.

W większym przedpokoju możemy postawić pojemną szafę na ubrania.

Pamiętajmy, że wykładziny lub dywany w przedpokoju powinny być wykonane z materiałów, które są łatwe do utrzymania w czystości.

Projektowanie wnętrz Dąbrowa Górnicza: sposób na mały i wąski przedpokój

Specjalista od projektowania wnętrz z Dąbrowy Górniczej zwraca uwagę, że prawdziwym wyzwaniem jest aranżacja małego przedpokoju. Żeby mały przedpokój był funkcjonalny i robił dobre wrażenie na gościach należy go optycznie powiększyć.

Pierwszym krokiem przy aranżacji niewielkiego przedpokoju jest usunięcie z niego wszystkich zbędnych przedmiotów. Zrezygnujmy z niepotrzebnych wazonów i figurek. Pamiętajmy, że przedpokój nie jest miejscem do przechowywania sprzętów domowych. Nie powinno być tu także żadnych zbędnych mebli. Jeżeli przedpokój jest bardzo mały – lepiej jest całkowicie zrezygnować z mebli.

Niezawodnym sposobem na optyczne powiększenie przedpokoju jest wstawienie do niego luster. Dobrze sprawdzą się tu lustra wysokie, nawet takie sięgające od podłogi do sufitu. Stawiajmy na lustra bez ram, które wyglądają lekko. Mały przedpokój powinien być bardzo dobrze oświetlony. W miejscu takim należy umieścić więcej niż jedno źródło światła (oprócz oświetlenia górnego, zainstalujmy także światła boczne).

Do małych pomieszczeń należy wybierać jasne kolory. Jeżeli nie podoba się nam ponadczasowa biel, zdecydujmy się na jasne beże, pastele czy szarości.

Wieszaki z ubraniami zajmują dużo miejsca i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się zagracone. Jeżeli mamy taką możliwość, wstawmy do przedpokoju szafę wnękową z lustrem – powinny się w niej znaleźć wieszaki na okrycia wierzchnie i szafki na buty). W przypadku, gdy nie mamy możliwości wstawienia szafy, najlepiej jest przenieść buty i okrycia wierzchnie do innego pomieszczenia.