Ostatnie lata przyniosły ze sobą wiele zmian jeśli chodzi o różne aspekty pracy. Jednym z nich jest czas jaki na nią poświęcamy. Z jednej strony, większość osób nadal preferuje standardowy model, a więc pracę na cały etat z umową o pracę, która daje pewną gwarancję zatrudnienia i regularnie wypłacanych wypłat. Z drugiej strony, coraz większa część społeczeństwa, a szczególnie młodych osób, szuka nowych możliwości. Wśród nich znajduje się między innymi praca w niepełnym wymiarze godzin, a także praca na pojedyncze zlecenia, najczęściej wykonywane przez Internet. Taka specyfika pracy daje wiele swobody i o to właśnie większości osób chodzi.
Praca na niepełny etat
Trzeba jednak uczciwie przyznać, że w niejednym zawodzie trudno o znalezienie pracy jedynie na część etatu. Wielu pracodawców oczekuje pełnej dyspozycyjności po 8 godzin dziennie, a czasami nawet jeszcze możliwości pracowania na nadgodzinach. Oczywiście zdarzają się wyjątki, a także dziedziny, w których bardzo łatwo o pracę na część etatu, jednak należą one do mniejszości. Jeśli chodzi o różne warianty pracy w niepełnym wymiarze godzin, to obecnie mamy praktycznie dowolność. Możemy pracować na pół etatu, na 3/4, 2/3, 3/5 i tak dalej. To na jaki schemat się zdecydujemy będzie zależało tylko od nas i naszych ustaleń z pracodawcą.
Praca na własny rachunek
Kolejną możliwością jest praca na własny rachunek. W praktyce oznacza to, że możemy prowadzić własną działalność, wykonywać różne prace na umowę zlecenie lub za pośrednictwem serwisów pośredniczących, takich jak chociażby popularny w ostatnim czasie UseMe. Pole do działania jest więc dosyć duże i będziemy musieli zdecydować, który wariant pracy odpowiada nam najbardziej. W przypadku tego pierwszego, a więc działalności gospodarczej, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami i podatkami, jednak jest to najlepszy wybór przy dużej ilości różnych zleceń, a także przy rozliczaniu niektórych z nich za pomocą umowy b2b lub podpisania kontraktu z daną firmą.