Termin na ubieganie się o dofinansowanie dla psów i kotów – "500 plus" – zbliża się ku końcowi

Program dofinansowania dla właścicieli psów i kotów, potocznie nazwany „500 plus na psa i kota”, jest nadal dostępny dla tych, którzy chcieliby skorzystać. Jest to fundusz przeznaczony na pomoc w zaspokajaniu kosztów związanych z niektórymi procedurami weterynaryjnymi. Ile wynosi kwota dofinansowania i jaki jest termin składania wniosków? Pozostało już tylko kilka dni.

W obliczu wzrostu inflacji, koszty usług weterynaryjnych stale rosną, co oznacza, że wielu posiadaczy psów i kotów nie może sobie pozwolić na takie zabiegi jak sterylizacja lub chipowanie swoich zwierząt. Na szczęście, istnieje możliwość ubiegania się o wsparcie, które ma na celu zapobieganie bezdomności zwierząt domowych oraz finansowanie niezbędnych zabiegów weterynaryjnych. Wszystko to odbywa się w ramach programu „500 plus dla psa i kota”. Chociaż nazwa jest umowna i nie powinna być interpretowana dosłownie, program ten nie ma nic wspólnego z popularnym systemem świadczeń dla rodziców dzieci.

Program „500 plus dla psa i kota” to inicjatywa prowadzona lokalnie przez wybrane samorządy, a nie program rządowy. Ma na celu zapewnienie dofinansowania dla niektórych procedur weterynaryjnych. Jego nadrzędnym celem jest zapobieganie bezdomności psów i kotów, co ma na celu ograniczenie liczby zwierząt, które trafiają do schronisk.

Zwierzęta, które zostały poddane sterylizacji, są zdecydowanie spokojniejsze, ich poziom agresji spowodowany hormonami jest znacznie niższy, a ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu rozrodczego jest mniejsze. Z drugiej strony chipowanie jest skuteczną metodą zapobiegania bezdomności zwierząt, umożliwiającą szybkie zidentyfikowanie właściciela zwierzęcia – jak przekonują organizatorzy programu „500 plus dla psa i kota”.