Wojna torebkowa na rynku mody – Shein kontra Uniqlo

Na przełomie 2023 roku, czołowy producent odzieży na świecie, Uniqlo, wszczął postępowanie sądowe przeciwko chińskiemu molochowi branży odzieżowej – Shein. Podstawą oskarżeń jest domniemane plagiatowanie jednego z produktów Uniqlo – torebki. Problem polega jednak na tym, że nie każdy model odzieży może być prawnie chroniony.

Toteż spór dotyczy cenionego przez ekspertów modowych modelu torebki firmy Uniqlo, która zdobyła miano produktu roku 2023. Ta niewielka torba o minimalistycznym wyglądzie wyróżnia się dużą pojemnością. Dzięki temu zdobyła ogromne uznanie użytkowników, zwłaszcza na platformie TikTok. W kwietniu 2022 roku @caitlinphillimore, jedna z użytkowniczek tej platformy, opublikowała filmik pokazujący co zmieści w tej torebce. Na liście przedmiotów znalazły się: pomadka do ust, paczka herbatników, portfel, klucze, ładowarka do telefonu, spinka do włosów, słuchawki nauszne, aparat fotograficzny, buteleczka perfum oraz tzw. EpiPen. Filmik obejrzało ponad milion osób.

Teraz, w ofercie Shein znaleźć można torebkę o wyglądzie niezwykle zbliżonym do tej od Uniqlo. Firma ta jest znana z produkcji tzw. fast fashion, która polega na szybkim i tanim naśladowaniu trendów modowych wykreowanych przez renomowane marki. W tym konkretnym przypadku, zdaniem Uniqlo, Shein bezceremonialnie próbuje skorzystać na popularności ich torebki.

Rozpatrzenie sprawy pomiędzy firmami Shein i Uniqlo przed japońskim sądem wymaga czasu. Jednak kontrowersje wokół tego sporu skłaniają do refleksji nad kwestią jak i czy projekty ubrań i akcesoriów mogą być chronione prawem.