Zadbaj o bezpieczeństwo swoich danych w Internecie!

Obawiasz się o bezpieczeństwo swoich danych podawanych w Internecie? Sprawdź, jakich zasad warto przestrzegać, by nie narażać się na zagrożenie w cyberprzestrzeni.

Każdego dnia na świecie ktoś staje się ofiarą ataku hakerów. W inteligentny i czasami dość przebiegły sposób przechwytują oni hasła do kont bankowych, a następnie opróżniają je co do złotówki. Bardzo często nieuważni użytkownicy Internetu sami podsuwają im większość swoich danych, dając się nabrać na proste pułapki. W jaki sposób ochronić się przed atakiem wirtualnych przestępców? W trosce o Twoje bezpieczeństwo w sieci przygotowaliśmy kilka głównych zasad, których przestrzeganie zminimalizuje zagrożenie.

Program antywirusowy

W obecnych czasach posiadanie dobrego programu antywirusowego to podstawa. Wiele stron posiada bowiem odnośniki, które mogą stanowić zagrożenie dla urządzenia, z którego korzysta się m.in do logowania na konto bankowe. Warto zadbać, by baza wirusów była regularnie aktualizowana, bowiem hakerzy nieustannie tworzą nowe pułapki. Ważne jest ponadto regularne skanowanie (przynajmniej raz w miesiącu) urządzenia, na którym korzysta się z Internetu. Pozwoli to wyłapać, a następnie wyeliminować wirusy.

Mocne hasło

Odpowiednio długie i mocne hasło jest niezbędne, by należycie zabezpieczyć swoje dane. Używając wlanego imienia i nazwiska lub daty urodzin dajemy hakerom nasze dane niemal na tacy. Hasło powinno być zatem odpowiednio długie, trudne do zidentyfikowania przez osoby z zewnątrz i dotyczyć tylko jednego konta. Stosowanie tego samego szyfrowania do wszystkich kont nie jest mądrym rozwiązaniem.

Podejrzane linki

Otrzymałeś wiadomość od nieznanej Ci osoby, która informuje, że ma Twoje niezbyt korzystne zdjęcia i grozi ich opublikowaniem? Zignoruj to. W takiej wiadomości zawsze podany jest link, który może wyrządzić mnóstwo szkód w Twoim urządzeniu. Podobnie jest w przypadku wiadomości o małej dopłacie do rzekomo zamówionej przesyłki. Wchodząc w taki odnośnik i podając swoje dane do logowania na konto bakowe przekazujesz swoje poufne informacje przestępcom. Bądź czujny i przed kliknięciem w jakikolwiek link dwa razy się zastanów.