CV jest jednym z najważniejszych dokumentów podczas starania się o nową posadę. To właśnie życiorys pomaga pracodawcy wstępnie poznać potencjalnego pracownika i podjąć decyzję o tym, czy dać mu szansę w kolejnym etapie rekrutacji.
Już od jakiegoś czasu kontrowersję wzbudza pytanie, czy należy dodawać swoje zdjęcie do CV, a jeśli tak, to jakie cechy powinno ono posiadać? Odpowiedź można znaleźć poniżej!
Czy pracodawca może oczekiwać zdjęcia w CV?
Przeglądając ogłoszenia o pracę, bardzo często można się spotkać z różnymi wymaganiami. I choć doświadczenie, czy specjalne uprawnienia nie są niczym nadzwyczajnym, to zdjęcie w CV nadal wzbudza różne emocje. Dla wielu osób tego typu oczekiwania nie są akceptowalne, w końcu nasz wygląd nie powinien decydować o przebiegu rekrutacji. Dużo większe znaczenie ma przecież wykształcenie bądź doświadczenie zawodowe.
W wielu krajach anglojęzycznych wygląd potencjalnego pracownika nie ma znaczenia, a wymaganie zdjęcia w CV jest po prostu przestępstwem. Natomiast w Polsce pracodawcy nierzadko oczekują zdjęcia, ponieważ pozwala im na to prawo, a raczej im tego nie zabrania. Jednak brak przepisów działa korzystnie w obie strony, więc jeśli pracownik nie chce z jakiegoś powodu zamieszczać swojego zdjęcia w CV, to nie ma takiego obowiązku. Niestety brak fotografii może przesądzić o tym, czy kandydat na dane stanowisko przejdzie do dalszego etapu rekrutacji.
Tutaj znajdziesz więcej informacji o podstawowych elementach dobrego CV.
Jakie powinno być zdjęcie do CV?
To, że prawo pracy nie nakłada na pracowników obowiązku zamieszczania zdjęcia w CV, nie oznacza, że poszukujący pracy, tego nie robią. Jeżeli już zdecydują się na ten krok, to powinni pamiętać, że nie każda fotografia będzie mile widziana przez pracodawcę. Przede wszystkim należy pamiętać, że życiorys to dokument urzędowy/oficjalny i takie też powinno być zdjęcie. Nie musi być przesadnie sztywne, ale selfie z wakacji zdecydowanie odpada.
Zdjęcie w CV powinno odzwierciedlać rzeczywistość, być stosowne, mieć odpowiedni rozmiar i jakość oraz pokazywać jedynie twarz i część ramion kandydata. Chyba że jest to specyficzny zawód, który wymaga pokazania całej sylwetki.