Co zrobić gdy klient nie opłaci faktury?

Nieuregulowane terminowo faktury to codzienność niezależnie od branży. Takie sytuacje zdarzają się z różnych powodów – zatorów finansowych, problemów finansowych lub zwykłego zapominalstwa. Sytuacja staje się jednak poważniejsza, gdy nie otrzymujemy płatności przez dłuższy czas. Co możemy wtedy zrobić?

Pierwszy krok – zwykłe ponaglenie

Przed podjęciem radykalnych działań pierwsze co powinniśmy wykonać to tzw. windykacja miękka. Najczęściej takie proste upomnienie się o opłatę faktury daje bardzo dobre efekty. Jednak tak jak już wcześniej wspomnieliśmy powodów, przez które klient nie opłaca terminowo faktur, może być wiele i nie istnieje potrzeba zakładania od razu najgorszego scenariusza. Zawsze warto skontaktować się i ewentualnie uzgodnić nowy termin płatności. Należy uważać na wszelkie zwodzenia klienta, iż np. zapłaci jutro, a tego nie robi. Warto być miłym, lecz stanowczym w swoich działaniach.

Odsetki i rekompensata

Po ustalonym terminie zapłaty faktury klient może być dodatkowo obciążony odsetkami z tytułu spóźnienia się z opłatą należności. Odsetki za opóźnienie w handlowych transakcjach aktualnie wynoszą 9,5 % w skali roku. Zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w handlowych transakcjach możemy także ubiegać się o 40,70 lub 100 euro rekompensaty ze względu na koszty, które musieliśmy ponieść w związku z odzyskiwaniem środków.

Wpisanie do rejestru dłużników

Kolejnym krokiem w walce z nieuczciwymi kontrahentami jest wpis do KRD. W takiej sytuacji muszą być spełnione jednocześnie 3 warunki:

  • Wartość zaległości jest większa niż 500 zł,
  • Kontrahent spóźnia się z płatnością co najmniej 30 dni,
  • 30 dni przed wpisem dłużnik musi dostać wezwanie do zapłaty.

Sprzedaż wierzytelności

Ostatecznością jest tutaj wejście na drogę sądową. Jest to jednak nierzadko bardzo czasochłonny proces i w niektórych sytuacjach również bardzo kosztowny. Zdarza się także, że kwoty należności są wysokie, a przedsiębiorca nie może czekać długi czas na odzyskanie środków, gdyż może stracić płynność finansową. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest sprzedaż wierzytelności. Na rynku mamy do dyspozycji wiele firm zajmujących się skupowaniem długów. Takie rozwiązanie pomaga niemal natychmiast odzyskać, chociaż część należności.