Firma, a siedziba – jaki wpływ na działalność ma lokalizacja?

Każdego dnia w Polsce powstają setki, a nawet tysiące nowych przedsiębiorstw. Niezależnie od rodzaju działalności oraz trybu, w jakim jest prowadzona – każda z nich wymaga zamieszczenia adresu siedziby w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma to na celu chociażby ustalenie miejsca, do którego ma być przesyłana korespondencja.

Często przyszli przedsiębiorcy wahają się przed umieszczeniem w tej luce swojego adresu zamieszkania, ponieważ są przekonani, że nie może on się tam znaleźć. Nic bardziej mylnego. Adres siedziby określa miejsce, w którym znajduje się firma i bez żadnego problemu może to być lokalizacja, w której mieszkamy. Czy aby na pewno jest to opłacalne? O tym poniżej.

Co daje nam adres firmy?

Spoglądając na temat nieco szerzej możemy dojść do wniosku, że adres firmy nie jest potrzebny jedynie w sprawach rozliczeń czy przychodzącej poczty. Czynnikiem przeważającym jest natomiast marketing. Warto zauważyć, że nawet reklama często ma na celu skierowanie klienta pod konkretny adres.

Teraz ktoś mógłby powiedzieć, że prowadząc np. zdalną działalność jednoosobową, nie potrzeba reklamy z lokalizacją, a jedynie z podpiętym linkiem, prowadzącym do strony firmy. To prawda, jednak algorytmy wyszukiwarki działają w sposób znacznie opierający się na samej lokalizacji. W dużym stopniu można zaobserwować to przy wyszukiwaniu lokalnym, gdzie fraza konkretnej usługi połączona z miastem, da nam wynik z działalnościami stacjonującymi jak najbliżej centrum.

Czy konieczne jest więc wynajmowanie lokalu?

Wynajem lokalu w sytuacji, w której absolutnie go nie potrzebujemy, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Może on ciągnąć miesięcznie spore sumy pieniędzy z naszego budżetu, w zamian za jedynie dobrą lokalizację. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty biur wirtualnych. Dzięki ich istnieniu, przedsiębiorcy pracujący z domu, mogą widnieć w systemie KRS jako firma o bardzo dobrej lokalizacji w centrum dużego miasta.

Jest to procedura w pełni legalna i wymagająca jedynie skromnego, miesięcznego abonamentu, stanowiącego mały procent z wydatków, jakie należałoby poświęcić na fizyczne lokum. Posiadając wirtualny adres możemy umieścić go na wizytówkach, w sieci czy gdziekolwiek chcemy.

Co oferuje nam wirtualne biuro?

Niektóre osoby martwią się o to, że wraz z wynajęciem e-biura, dojdzie im na głowę kilka nowych obowiązków. Nic bardziej mylnego, usługi oferowane przez biura wirtualne pozbawiają nas wielu czynności, z którymi musielibyśmy mierzyć się każdego dnia. W cenie takiej oferty gwarantowany jest chociażby odbiór paczek firmowych czy ogólnej korespondencji. Wszystkie listy i przesyłki są dokładnie segregowane i udostępniane jedynie właścicielowi firmy.

Ponadto, wirtualne biura gwarantują możliwość udostępnienia rzeczywistej siedziby na specjalne okazje, jak chociażby spotkania biznesowe. Dodatkowo, pomagają w uporaniu się z nadmierną ilością dokumentacji i w niektórych kwestiach księgowości. Okazuje się, że nie tylko osoby prowadzące działalność jednoosobową decydują się na skorzystanie w usług e-biur. Popularność danej metody zmiany adresu siedziby zyskuje coraz większą popularność i z pewnością prędko nie przestanie się rozpędzać.