Kiedy warto rozpocząć automatyzację procesów biznesowych w firmie?

W każdej organizacji na co dzień przeprowadza się procesy, które da się zautomatyzować. Podjęcie takich działań znacząco usprawnia funkcjonowanie różnych działów w przedsiębiorstwie i obniża ryzyko popełnienia błędu. Wdrożenie automatyzacji pozwoli na lepsze zagospodarowanie czasu Twoich pracowników. Nie będą już więcej musieli zajmować się powtarzalnymi i czasochłonnymi zadaniami. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści może przynieść Twojemu biznesowi automatyzacja procesów biznesowych.

Automatyzacja procesów biznesowych – na czym polega?

W każdym obszarze działalności firmy istnieją pewne działania, które są wykonywane rutynowo. W działach finansowych można poddać automatyzacji procesy księgowe, w magazynie uzupełnianie zasobów, a w jeszcze innych wystawianie dokumentów. 

Automatyzacja procesów biznesowych polega więc na wyręczaniu człowieka przez oprogramowanie w zadaniach, które nie wymagają twórczego myślenia. Dzięki automatyzacji tych żmudnych obowiązków Twój personel może się skupić na prawdziwie wymagających działaniach. Te podstawowe procesy biznesowe można poddać automatyzacji:

  • wystawianie i wysyłanie dokumentów (w tym generowanie raportów),
  • obsługa płatności,
  • aktualizacja stanów magazynowych,
  • procesy rekrutacyjne i onboarding pracowników.

Czy każde przedsiębiorstwo może wdrożyć automatyzację?

Automatyzacja procesów znajduje zastosowanie we wszystkich branżach i jest zdecydowanie korzystnym rozwiązaniem. Do jej największych zalet można zaliczyć:

  • zwiększenie wydajności pracy,
  • ograniczenie ryzyka błędu,
  • sprawną obsługę klienta,
  • lepsze wykorzystanie personelu,
  • zwiększenie satysfakcji pracowników,
  • redukcję kosztów.

„Koszty pracy stale rosną, co sprawia, że automatyzacja staje się nie tylko przewagą biznesową, ale wręcz koniecznością, jeśli przedsiębiorstwo chce utrzymać się na rynku. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę i stawia na zautomatyzowanie powtarzalnych codzienny czynności”

Jakub Cichocki, dyrektor zarządzający, Software House Cogitech

Czy może być za wcześnie lub za późno na automatyzację procesów biznesowych?

Automatyzacja procesów biznesowych przebiega najsprawniej w przypadku młodych firm, które nie posiadają jeszcze mocno rozbudowanych działów. Aktualnie wielu początkujących przedsiębiorców od razu inwestuje w rozwiązania usprawniające pracę. Przeprowadzanie automatyzacji w większych organizacjach jest na ogół nieco bardziej skomplikowane i droższe ze względu na ich rozwiniętą strukturę, jednak w żadnym wypadku nie należy z nią zwlekać. Jest to jedno z działań, które zapewnią Ci konkurencyjną przewagę.

Czy firma może być za mała na wdrożenie automatyzacji?

Nie istnieją przedsiębiorstwa zbyt małe na wdrażanie automatyzacji. Jednoosobowe firmy lub kilkuosobowe zespoły mogą obsługiwać setki, a nawet tysiące klientów! Automatyzacja procesów pozwala na skalowanie biznesu i powiększanie liczby odbiorców, bez zatrudniania dodatkowego personelu.

Automatyzacja procesów biznesowych – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Przedstawiciele dużych i średnich organizacji od dawna zdają sobie sprawę z tego, że osiągnięcie przewagi konkurencyjnej na rynku możliwe jest właśnie dzięki technologii, która jest siłą napędową biznesu”

Źródło: Raport Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023

Proces automatyzacji zwiększy Twoją konkurencyjność na tle innych przedsiębiorstw w branży. Rozwój jest jednym z etapów prowadzenia działalności, a nie da się go przeprowadzić, unikając zmian. Współcześnie każda firma musi podejmować nowe działania, aby utrzymać się na rynku. Automatyzacja jest normą w nowoczesnym biznesie, więc nie zostań w tyle.