Kwestie związane ze spadkiem

Kwestie spadkowe pojawiają się w momencie śmierci bliskiej osoby. W niektórych przypadkach niełatwo jest je rozwiązać, szczególnie jeśli rodzina nie żyje ze sobą w zgodzie lub nie utrzymuje bliższych kontaktów. Nawet jeśli mamy dobre relacje z bliskimi osobami, również trzeba zadbać o to, aby wszystkie procedury zostały dopełnione. Jest to dużym wyzwaniem, szczególnie że w tym samym czasie zmagamy się z własnymi emocjami oraz uczuciami, które nam towarzyszą w tych trudnych momentach. Zastanówmy się jednak o czym warto pamiętać w kwestii spadku po zmarłym członku rodziny.

Spadek, a testament

Przyjrzyjmy się dwóm możliwościom. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, kiedy zmarła osoba pozostawiła spisany testament. W takim przypadku na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma żadnych wątpliwości co do podziału majątku zmarłej osoby. W praktyce jednak kwestia ta może być bardziej skomplikowana. To prawda, że członkowie rodziny uwzględnieni w testamencie otrzymają spadek. Jednak inni członkowie bliskiej rodziny, którzy nie zostali w nim uwzględnieni, mogą ubiegać się o tak zwany zachowek. Jest to pewna część spadku, która prawnie im się należy, nawet jeśli zmarły nie uwzględnił ich w testamencie.

Komu należy się spadek

Inna sytuacja ma miejsce, kiedy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. W takim przypadku, spadek przechodzi na członków najbliższej rodziny. Może to być żona/mąż, a także dzieci lub inne blisko spokrewnione osoby. Aby przyspieszyć procedury spadkowe można udać się do sądu lub notariusza. Jeżeli tego nie zrobimy, majątek zmarłej osoby automatycznie przechodzi na najbliższą rodzinę po pół roku. Istnieje jednak kilka innych kwestii, o których należy pamiętać przy dziedziczeniu spadku. W niektórych przypadkach spadek wiąże się bowiem z zadłużeniem zmarłego. W takim momencie rozsądnie będzie zastanowić się czy całkowicie nie zrzec się spadku. Jeżeli potrzebujemy pomocy w tej i innych kwestiach dotyczących wypełnienie odpowiednich dokumentów, pomocą może służyć nam notariusz.