Podsumowanie informacji na temat wyborów samorządowych i spodziewanych wyników

W dniu wyborów samorządowych, punkty do głosowania pozostają dostępne dla obywateli do 21:00. Antycypowane wstępne rezultaty sondażowe są przewidywane do ogłoszenia o tej samej godzinie. Niemniej jednak, oficjalne wyniki, które zostaną przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą, mogą zająć kilka następnych dni.

O szacunkowych wynikach wyborów, zwanych wynikami exit poll, informować będą trzy główne stacje telewizyjne – TVP, TVN oraz Polsat – dokładnie o godzinie 21:00. Prezentowane będą one wyniki głosowania do sejmików województw oraz niektórych największych miast Polski. Podane dane są wynikiem sondaży przeprowadzanych przez ankieterów Ipsos, którzy na zlecenie Polsat News, TVN24 i TVP Info zebrali odpowiedzi z 970 punktów wyborczych.

Według informacji PAP, po zakończeniu ciszy wyborczej, na podstawie zgromadzonych danych, zostaną podane szacowane rezultaty wyborów. Te obejmować będą informacje o poparciu procentowym dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w sejmikach wojewódzkich na terenie całego kraju, a także o frekwencji i wynikach indywidualnych kandydatów na prezydenta miasta w sześciu wybranych miastach Polski: Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk i Rzeszów.

Ryszard Kalicz, członek Państwowej Komisji Wyborczej, w rozmowie z „Faktami po Faktach” na antenie TVN24, zasugerował, że prawdopodobnie finalne rezultaty wyborów samorządowych zostaną ogłoszone w środę lub nawet wcześniej.

Dzień wyborczy to czas od 7:00 do 21:00, kiedy Polacy mogą oddać swój głos na członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich oraz na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z danymi PKW, frekwencja wyborcza na godzinę 12:00 wyniosła 16,52 proc., jak poinformował Sylwester Marciniak – przewodniczący PKW.