PrawoSprzedaż

Sprzedaż mieszkania – o czym warto pamiętać?

Sprzedaż mieszkania, zaraz obok jego zakupu to duże przedsięwzięcie, w którym musimy uważać na sporo formalności. Samo znalezienie klienta jest dość proste, jednak nie każdy może wiedzieć, jak np. rozliczyć się z urzędem skarbowym, czy bankiem jeżeli w hipotece widnieje kredyt hipoteczny oraz jakie jeszcze dokumenty należy przedstawić nabywcy.

Sprzedaż mieszkania – dokumenty i formalności

Najważniejsze, co musimy wiedzieć podczas sprzedaży mieszkania, jest to, jakie dokumenty musimy przygotować do notariusza, aby w ogóle można było rozmawiać o zawarciu umowy. Jeżeli jest to mieszkanie własnościowe, to musimy wykazywać się takimi dokumentami, jak:

  • Odpis z księgi wieczystej,
  • Akt własności nieruchomości,
  • Zaświadczenie o braku zaległości w spółdzielni lub wspólnocie,
  • Zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów lub oświadczenie o terminie ich wymeldowania.

Jeżeli przedmiotem sprzedaży są spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu to dodatkowo, musimy postarać się o stosowne zaświadczenie ze spółdzielni.

Sprzedaż mieszkania — kiedy i gdzie należy zgłosić sprzedaż?

Jako sprzedawca musimy pamiętać, że po naszej stronie jest zgłoszenie sprzedaży mieszkania do urzędu skarbowego. Czynność tą dokonujemy przy najbliższym rocznym rozliczeniu z fiskusem. Jeżeli mieszkania jest objęte podatkiem od nieruchomości, to konieczne jest również zgłoszenie sprzedaży do urzędu gminy.

Sprzedaż mieszkania — na co uważać?

Podczas sprzedaży mieszkania bardzo ważną kwestią jest dopełnienie wszelkich potrzebnych formalności oraz znalezienie uczciwego nabywcy. Odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży, zamieszczenie ogłoszenia oraz staranie się o potrzebną dokumentację nierzadko sprawia sprzedającym dużo kłopotu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, która pomoże w każdym etapie sprzedaży i zajmie się całym procesem samodzielnie za stosowną opłatą.

Powiązane teksty
Prawo

Budowa własnego domu - co muszę wiedzieć?

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na budowę własnego domu. Warto dowiedzieć…
Czytaj dalej
InternetSprzedaż

Czy warto robić zakupy przez Internet?

Zakupy przez internet są coraz popularniejszą formą dokonywania transakcji na naszym rynku.
Czytaj dalej
DokumentySprzedaż

Co zrobić gdy klient nie opłaci faktury?

Nieuregulowane terminowo faktury to codzienność niezależnie od branży. Takie sytuacje zdarzają…
Czytaj dalej