Strefa relaksu w miejscu pracy

Wiele nowoczesnych biurowców coraz częściej rezerwuje przestrzeń na strefę relaksu. Jest to specjalnie wydzielone miejsce, gdzie każdy z pracowników może spędzić chwilę czasu sam na sam ze sobą. Czasami w takich miejscach oferowane są dość mocno rozbudowane biblioteki z książkami branżowymi i nie tylko. W wielu przypadkach jest to też strefa gier, gdzie można się zrelaksować w trakcie pracy na kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut. Po co jednak powstają takie strefy relaksu i dlaczego są one potrzebne?

Po co powstają strefy relaksu

Wiele przeprowadzonych badań jednoznacznie wskazuje na to, że wypoczęty pracownik jest bardziej wydajny. Ma to bardzo duże znaczenie szczególnie w pracy umysłowej. Niektóre badania wskazują, że człowiek jest w stanie pracować najbardziej efektywnie przez cztery godziny dziennie. Następnie potrzebuje przerwy, relaksu, który pomoże mu się zregenerować. świadomi pracodawcy stawiają na tworzenie stref relaksu, gdyż zdają sobie sprawę, że nawet jeśli pracownik spędzi w niej godzinę ze swojego czasu praca, to praca ta będzie efektywniejsza, a efekty lepsze niż przez 8 godzinach pracy bez żadnej większej przerwy. Poza tym, pracownicy często chętniej zostaną dłużej w pracy, jeśli wiedzą, że mogą w niej skorzystać również z rozrywki.

Czy strefy relaksu są potrzebne

Z drugiej strony, niejeden stwierdzi, że przecież pracownikowi można zapewnić wolny czas również bez tworzenia stref relaksu. Może on w tym czasie udać się na kawę do pobliskiej kawiarni i spędzić czas na odpoczynku lub na rozmowach z kolegami z pracy i swoimi współpracownikami. Doświadczenie pokazuje jednak, że strefy relaksu są przez pracowników lepiej postrzegane, a oni sami bardziej przywiązują się do danej firmy, która zapewnia im taką formę rozrywki w godzinach pracy. Chociaż więc strefy relaksu nie są czymś niezbędnym, to jednak pozytywnie wpływają na nastawienie pracownika do danej firmy i na jego motywację do pracy.