Czym jest wypalenie zawodowe i jak sobie z nim radzić

Niejeden z nas odczuwa zmęczenie swoją pracą. Możemy czuć się wyczerpani i odczuwać niechęć do każdego kolejnego dnia spędzonego na tych samych obowiązkach. Czy to już wypalenie zawodowe, czy jednak co innego? W wielu przypadkach będzie to po prostu przemęczenie i będziemy potrzebowali jedynie urlopu wypoczynkowego. W innych, poważniejszych przypadkach, może to być wypalenie zawodowe. Warto wiedzieć czym się ono charakteryzuje, aby potrafić je rozpoznać i sobie z nim radzić.

Czym jest wypalenie zawodowe

Mimo, że nie istnieje jedna określona definicja wypalenia zawodowego, to jednak można łatwo określić jego objawy. Jest to ogólnie rzecz biorąc wyczerpanie, które może obejmować kilka dziedzin. Może to być wyczerpanie fizyczne, psychiczne oraz emocjonalne. Wypalenie zawodowe to brak chęci do wykonywania zadań, nawet takich, które wcześniej sprawiały nam przyjemność. Może się objawiać takimi dolegliwościami fizycznymi jak problemy ze snem, koszmary senne, chroniczne zmęczenie czy osłabienie. Często towarzyszą mu bóle pleców oraz brak apetytu. Poza tym, w wypalenie zawodowe może przynieść ze sobą brak motywacji, negatywne nastawienie, niskie poczucie własnej wartości, odczuwanie apatii, czy rozpaczy. Osoba wypalona zawodowo niejednokrotnie zrywa także kontakty z innymi ludźmi. Jest to więc poważne zaburzenie, z którym trzeba walczyć.

Jak sobie poradzić z wypaleniem zawodowym

Dobrze wiedzieć, że nie jesteśmy osamotnieni w odczuwaniu wypalenia zawodowego. Tak naprawdę zmaga się z nim wiele osób, co powoduje, że powstało wiele poradników dotyczących walki z tym problemem. Jednym z podstawowych i pierwszych kroków jest rozpoznanie co doprowadziło nas do takiego stanu. Bardzo często jest to stres wywołany nadmiarem obowiązków lub przebieg pracy odbiegający od normy. Następnie należy wyeliminować ten problem oraz podjąć kolejne kroki. Należą do nich między innymi odzyskanie kontroli nad swoim życiem, a następnie okazywanie asertywności i postawienie odpowiednich granic w życiu zawodowym. Ważne jest też odpowiednie podejście do pracy, które pomoże nam uniknąć stresu, a także regularne przerwy. Istotną rolę odgrywa również wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół.