Wszystko co musisz wiedzieć o założeniu spółki w Estonii

Polscy przedsiębiorcy oraz osoby aspirujące do tego miana coraz częściej zastanawiają się nad założeniem firmy za granicą. Wynika to przede wszystkim z niesprzyjającej polityki podatkowej Rzeczypospolitej i stosunkowo wysokich stawkach CIT, PIT i VAT. Jednym z ciekawszych kierunków obieranych na miejsce rejestracji firmy jest Estonia. W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania, jak wygląda proces zakładania spółki w Estonii oraz (oczywiście!) czy warto założyć spółkę właśnie w tym kraju.

Najbardziej zdigitalizowany kraj świata

Estonia jest krajem wyróżniającym się niezwykłymi rozwiązaniami w zakresie administracji publicznej. Jej obywatele mogą załatwić znakomitą część spraw przez internet. Nawet wybory organizowane są z opcją internetowego głosowania! Nie inaczej wygląda sprawa w przypadku rejestracji spółki, co jest szczególnym ułatwieniem dla inwestorów niebędących rezydentami. Gdy dołączymy do tego stabilne i przyjazne prawo podatkowe, zerowy CIT do momentu wypłaty zysków i stosunkowo niskie stawki PIT, trudno jest niezauważyć korzyści z prowadzenia firmy właśnie w Estonii.

Świetni w komunikacji

Spółka w Estonii nie jest równoznaczna z koniecznością uczenia się języka estońskiego, choć podstawowa znajomość może znacznie ułatwić zwiedzanie czy podróżowanie po tym urokliwym kraju. Sprawy administracyjne z powodzeniem można jednak załatwiać w stu procentach w języku angielskim. Osoby pracujące w urzędach stosunkowo biegle posługują się tym językiem, a rozwiązania cyfrowe, których używa się najczęściej, praktycznie zawsze pozwalają na korzystanie z anglojęzycznej wersji serwisu.

Jeśli jednak nie ma się doświadczenia w zakładaniu spółek, a sama spółka będzie dla aspirującego przedsiębiorcy pierwszą prowadzoną firmą, najlepiej poprosić o pomoc osoby specjalizujące się w podatkowym prawie międzynarodowym – np. ekspertów z Thompsonstein.com. O ile bowiem sam proces zakładania spółki nie jest szczególnie skomplikowany, to odnalezienie się w zupełnie nowych przepisach, w sytuacji gdy nie wszystkie zagadnienia nie są nam szczególnie bliskie, może być trudne. Samodzielne próby rejestracji mogłyby się zakończyć błędami, które oczywiście dałoby się naprawić, jednak byłoby to czasochłonne.

Dzięki temu, że Estonia jest krajem wysoce scyfryzowanym i rozwiązaniom takim jak e-rezydentura, prowadzenie działalności na jej terenie jest stosunkowo proste. Przedsiębiorcy zainteresowani prowadzeniem biznesu właśnie w Estonii mogą cieszyć się ze stabilnego prawa podatkowego, przychylnych przepisów w jego zakresie i korzystać z rozwiązań cyfrowych i dofinansowań od estońskiego rządu. Wszystko to sprawia, że Estonia jest jednym z najlepszych miejsc do prowadzenia firmy nie tylko w europie, ale także i na całym świecie.