Zmywarki – jak wybrać najlepszą?

Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez zmywarki. Zakupienie takiego sprzętu niewątpliwie usprawnia przebieg domowych czynności, ułatwia zachowanie porządku, a dodatkowo oszczędza czas i… pieniądze. Obecnie producenci zaskakują wieloma praktycznymi rozwiązaniami, dzięki czemu stojące w naszych kuchniach maszyny potrafią coraz więcej i są coraz dokładniejsze. Zastanawiając się, jaką zmywarkę wybrać, w pierwszej kolejności trzeba określić swoje potrzeby. Podpowiadamy, jak to zrobić.

1. Rodzaje zmywarki

2. Czy wielkość zmywarki ma znaczenie?

3. Ważne parametry

Wystarczy zajrzeć na dowolną stronę gromadzącą różne rodzaje zmywarek, na przykład na www.sferis.pl, by przekonać się, jak wiele masz możliwości. Każdy zakup powinien być poprzedzony analizą indywidualnych potrzeb – my podpowiadamy, czym warto sugerować się przede wszystkim. Ponieważ coraz więcej kompletów naczyń jest przystosowanych do mycia w zmywarkach, nie ma na co czekać.

Rodzaje zmywarki

Podstawowy podział, jaki możemy przeprowadzić, wyróżnia: zmywarki wolnostojące oraz zmywarki do zabudowy. Który wariant będzie lepszy?

Obecnie klienci, którzy urządzają kuchnię od podstaw lub przeprowadzają w niej generalny remont, najczęściej decydują się na zmywarkę w zabudowie. Taki model jest usytuowany w ciągu szafek, jest dopasowany pod względem rozmiaru, a przednią część można zabudować frontem meblowym. Zmywarka wolnostojąca ma jednak tę przewagę, że można wykorzystać ją w kuchni w zasadzie w dowolnym momencie.

Jakie parametry powinna mieć zmywarka wolnostojąca? W tym względzie w zasadzie nie ma różnicy pomiędzy nią a urządzeniem przeznaczonym do zabudowy.

Czy wielkość zmywarki ma znaczenie?

Dostępne na rynku zmywarki mają różne wymiary – SxWxG to sposób, w jaki oznacza się je na etykietach. Skupiać powinieneś się przede wszystkim na szerokości. Najwęższe obecnie modele mają 45 cm szerokości i prawdopodobnie będą bardzo przydatne, gdy dysponujesz niewielkim metrażem w kuchni. Zakup zmywarki to niższe zużycie wody, jednak w przypadku dużej rodziny taki sprzęt może okazać się niewystarczający. Małe zmywarki zwykle są rekomendowane dla singli lub pary, rodzinom poleca się te o wymiarze x 60 cm.

Ważne parametry

Wybierając zmywarkę, koniecznie powinieneś skupić się na kluczowych parametrach. Zalicza się do nich:

  • zużycie wody,
  • zużycie prądu,
  • programy pracy zmywarki,
  • dodatkowe funkcje, na przykład ulepszony system mycia sztućców, system ochrony szkła czy wyparzanie naczyń.

O klasach energetycznych, wykorzystaniu ciepłej wody i oszczędnościach można przeczytać sporo w dowolnym źródle. Skupimy się zatem na dodatkowych udogodnieniach. Z jakich usprawnień mogą korzystać użytkownicy zmywarek? Na uwagę zasługuje przede wszystkim zmywanie w trybie eko – ograniczający zużycie prądu i zużycie wody cykl, ale także – stanowiące niejako jego przeciwwagę – wstępne mycie naczyń. Pomaga ono poradzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami. Sprawdź, jakie programy zmywania masz dostępne.