Czym zajmuje się adwokat?

Z łaciny słowo adwokat oznacza ‘wzywać na pomoc’. Adwokat to osoba, która zajmuje się szeroko rozumianą pomocą prawną. Przychodzi na pomoc w przypadku problemów prawnych. Kompetencje adwokata https://adwokat-trochimiuk.pl/ są szerokie i może pomóc nam w wielu kwestiach, nie tylko wtedy, kiedy stajemy przed sądem i potrzebujemy reprezentacji. Czym zajmuje się adwokat, i kiedy możemy skorzystać z jego usług? 

Adwokat – czym się zajmuje? 

Na samym początku musimy wyjaśnić, jaka jest różnica między adwokatem a prawnikiem. Prawnik to osoba, która ukończyła studia prawnicze. Podobnie, jak adwokat, tylko w tym przypadku niezbędne jest także odbycie aplikacji i zdanie egzaminu, który upoważnia do wykonywania zawodu. Adwokat może z tego tytułu udzielać ustnych porad prawnych, sporządzać umowy oraz opinie prawne, reprezentować klientów przed Sądami oraz organami administracji państwowej, a także brać udział w negocjacjach. Zakres usług adwokata jest więc naprawdę szeroki. Jaka jest różnica dla klienta w przypadku usług adwokata i prawnika? 

Otóż adwokat ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Nie może zdradzić informacji o swoim kliencie, nawet organom władzy. Wszystko, co zostaje powiedziane u adwokata, jest tajne i poufne. Co więcej, adwokaci ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za nienależyte wykonywanie zawodu. Dla nas, jako klientów, oznacza to, że trafiamy w dobre ręce. 

Kiedy możemy skorzystać z usług adwokata? 

Z usług adwokata możemy skorzystać w różnych sytuacjach, nie tylko wtedy, kiedy potrzebujemy reprezentacji przed Sądem. Chociaż jest to jedna z możliwości. Adwokat może udzielać porad prawnych. Jeśli więc borykamy się z jakimś problemem prawnym i nie wiemy, co dalej zrobić, to wizyta u adwokata będzie jak najbardziej uzasadniona. Z usług adwokata możemy skorzystać w każdej sytuacji, w której wymagana jest znajomość przepisów prawa. 

Adwokat zajmuje się sprawami zarówno z prawa rodzinnego, cywilnego, karnego, gospodarczego, jak i spadkowego. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić, w której dziedzinie dokładnie dany adwokat się specjalizuje, lub która z nich jest ‘konikiem’. Dzięki temu możemy mieć pewność, że trafiamy w dobre ręce. 

Jak wybrać dobrego adwokata? 

Jakie cechy posiada dobry adwokat? Przede wszystkim jest to osoba zaangażowana w sprawę klienta. U dobrego adwokata będziemy czuć, że poświęca nam wystarczającą ilość czasu i nie idzie na łatwiznę, za to szuka najlepiej dopasowanych, czasem niekonwencjonalnych rozwiązań. Bardzo ważne jest także doświadczenie. Oczywiście nie oznacza to, że mamy na start odrzucać osoby dopiero rozpoczynające przygodę z zawodem. Jeśli jednak nasza sprawa jest skomplikowana, to warto postawić na adwokata z silnym zapleczem. Doświadczenie nierzadko przekłada się także na renomę i pozycję na rynku. I to właśnie opiniami warto kierować się przy wyborze dobrego adwokata. Recenzje byłych klientów to niezawodne źródło informacji o firmie, tak samo w przypadku adwokata. Dlatego warto je uwzględnić w swoich poszukiwaniach.