Audyt kadrowy – na czym polega?

Otwierając własną firmę, należy liczyć się z tym, że będzie ciążył na nas obowiązek przestrzegania różnych przepisów prawnych. Jednym z nich jest prawidłowe prowadzenie spraw płacowo-kadrowych, co zaczyna być obligatoryjne w momencie, gdy w firmie zostaje zatrudniony pierwszy pracownik. Jak sprawdzić, czy wszystko jest w jak najlepszym porządku, a kadrowa nie popełnia żadnych błędów? Odpowiedzi na te pytania otrzymamy po przeprowadzeniu audytu kadrowego.

Weryfikacja działań kadrowych

Dział kadr kojarzy się przede wszystkim ze sporządzaniem i podpisywaniem umów o pracę, rozwiązywaniem ich oraz naliczaniem wynagrodzeń. Jednak w rzeczywistości obszar działań kadrowych jest o wiele szerszy, bowiem na barkach kadrowej znajduje się również prowadzenie akt pracowniczych, wyliczanie i odprowadzanie składek na ZUS, PPK, dopełnianie obowiązków względem urzędu skarbowego czy ewidencjonowanie czasu pracy oraz obliczanie wymiaru urlopu. Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te zadania są odpowiedzialne, a wszelkie uchybienia mogą skutkować konsekwencjami prawnymi. Aby im zapobiec i mieć gwarancję tego, że w przypadku kontroli nie mamy się czego obawiać, warto przeprowadzić audyt kadrowy. Wykonywany przez zewnętrzną firmę, dogłębnie sprawdza i analizuje wszystko to, co związane jest z działem kadr, pozwalając tym samym wychwycić wszelkie błędy i wprowadzić działania naprawcze.

Kontrola dla własnego bezpieczeństwa

W przypadku, gdy do firmy zapukają pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy i doszukają się jakichś uchybień, wówczas możemy spodziewać się tego, że na bezbolesną naprawę błędów będzie za późno. Bo nakładane przez PIP czy ZUS kary są zazwyczaj dotkliwe. Dlatego tak ważne jest, żeby co jakiś czas zlecić wykonanie audytu kadrowego, który na podstawie udostępnionej dokumentacji wskaże, gdzie są nieprawidłowości, co wymaga korekty i jakie działania naprawcze należy wdrożyć.

Rozwiązaniem, które sprawia, że nie musimy martwić się sprawami kadrowymi jest HR Outsourcing, czyli zlecenie działań z tego zakresu firmie zewnętrznej, specjalizującej się w kadrach i płacach. A jeśli wolimy posiadać dział kadr we własnych strukturach firmy, wówczas pamiętajmy, żeby regularnie przeprowadzać audyt kadrowy.