Kiedy należy wyrobić paszport

Paszport jest w wielu przypadkach swego rodzaju przepustką do wielu krajów. Dla tych, którzy podróżują jedynie po Europie i to w granicach Unii Europejskiej jest on zbędny. Jeśli jednak wybieramy się gdzieś dalej lub chcemy wjechać do jednego z krajów, który nie należy do Unii Europejskiej, paszport będzie nam niezbędny. Przyjrzyjmy się kiedy należy go wyrobić, jaki jest czas oczekiwania i sama procedura wyrabiania paszportu.

Wyrobienie paszportu – gdzie wyrobić paszport

Samo wyrobienie paszportu nie jest trudnym procesem. W tym celu musimy udać się do biura paszportowego po odpowiedni wniosek oraz ewentualne uzyskanie dodatkowych informacji. Następnie, wystarczy, że wypełnimy wniosek oraz dołączymy do niego wymagane załączniki. Są to zdjęcia paszportowe oraz potwierdzenie dokonania zapłaty. Zdjęcia paszportowe są określonego formatu i muszą wyglądać w określony sposób, nie może to więc być jakiekolwiek zdjęcie twarzy, które akurat zostało nam przy okazji składania innego wniosku. Każdy fotograf oferujący takie usługi będzie wiedział w jaki sposób powinniśmy się ustawić oraz jakie detale naszej twarzy powinny być dobrze widoczne. Ważne aby patrzyć na wprost i nie zasłaniać twarzy włosami, czy przyciemnianymi okularami. Samo wypełnienie wniosku jest dość łatwe, gdyż podajemy w nim jedynie nasze podstawowe dane. Jeśli chodzi o opłatę, w zależności od urzędu, możemy dokonać jej w okienku kasowym, na poczcie, czy też przelewem bankowym, czasami istnieje możliwość zapłaty kartą.

jak wyrobić paszport

Paszport online

Dużym udogodnieniem jest składanie różnego rodzaju wniosków za pośrednictwem Internetu. Wiele osób zastanawia się jak to zrobić w przypadku wniosku o paszport. Niestety, usługa taka nie jest jeszcze dostępna, jednak aktualnie trwają pracę nad stworzeniem takiej możliwości w przypadku paszportu biometrycznego oraz tymczasowego. Obecnie za pomocą Internetu możemy zarezerwować dzień i godzinę składania wniosku. Jest to dość duże ułatwienie, szczególnie w dużych miastach, gdzie kolejki do złożenia wniosku o paszport potrafią być naprawdę długie. Nasilają się one szczególnie w miesiącach wiosennych, kiedy to wiele osób decyduje się wyrobić paszport, aby podczas okresu wakacyjnego i urlopowego skorzystać z możliwości wyjazdu do dalszych krajów. Jeśli chodzi o sam odbiór paszportu, tutaj również warto zarezerwować konkretny moment, aby uniknąć długich kolejek.

Jak długo czeka się na odbiór paszportu

Jeżeli planujemy wyjazd za granicę już w najbliższych dniach, czy tygodniach, a jeszcze nie mamy wyrobionego paszportu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyjazd taki będziemy musieli przełożyć. Od momentu złożenia wniosku o paszport do momentu jego odebrania może upłynąć maksymalnie 30 dni. Jest to maksymalny czas oczekiwania, jednak często zdarza się, że paszport jest gotowy do odbioru już po kilku dniach, czy po dwóch-trzech tygodniach. Nie jest to jednak regułą, dlatego jeśli planujemy wyjazd za granicę, do kraju w którym wymagane jest okazanie paszportu, warto pomyśleć o jego wyrobieniu odpowiednio wcześnie. Kiedy paszport jest już w naszych rękach, możemy bez problemu przekroczyć granicę niemal wszystkich krajów na świecie. Poza tym, paszport ma ważność 10 lat, więc przez najbliższe dziesięciolecie nie będziemy musieli się martwić jego ponownym wyrabianiem. Warto przy tym pamiętać, że wiele krajów oczekuje minimum pół roku ważności paszportu, dlatego kiedy jego termin ważności będzie zbliżał się do końca, warto pomyśleć o wyrobieniu nowego dokumentu.

wyrobienie paszportu

 

Kiedy wyrobić paszport tymczasowy

Może zdarzyć się, że termin ważności paszportu zbliża się coraz bardziej, a my z takich czy innych względów nie możemy aktualnie opuścić kraju, w którym przebywamy. W takiej sytuacji bardzo pomocne będzie wyrobienie paszportu tymczasowego. Taki dokument ma ważność jednego roku i służy do rozwiązania właśnie takich problematycznych sytuacji. Aby wyrobić paszport tymczasowy, należy skonsultować się z ambasadą lub konsulatem Polski w kraju, w którym aktualnie przebywamy. Jeśli na jego terenie nie znajduje się ani ambasada, ani konsulat, należy skontaktować się w tą ambasadą, która jest odpowiedzialna za pomoc Polakom w danym kraju. Na paszport tymczasowy nie będziemy długo czekać, gdyż jest on wydawany w sytuacjach problematycznych i często wymaga szybkiego działania.

Kiedy paszport jest potrzebny

Jak już wspomnieliśmy, paszport jest potrzebny przy podróży do wielu krajów. Niezależnie od tego, czy nasz wyjazd ma charakter turystyczny, biznesowy, czy jeszcze inny, paszport jest niezbędny abyśmy mogli dostać się do praktycznie wszystkich krajów poza Unią Europejską. Jeśli planujemy urlop w tropikach, nie możemy zapomnieć o odpowiednio wczesnym wyrobieniu paszportu. Podobnie sytuacja wygląda jeśli planujemy wyjazd na konferencję naukową do Azji, czy Ameryki. Kiedy już jesteśmy za granicą, warto upewnić się czy paszport należy nosić ze sobą. Niektóre kraje dają możliwość posiadania przy sobie jedynie kopii strony paszportu z danymi, a czasami również strony z pieczątką wjazdu, szczególnie jeśli jest a niej określona maksymalna długość naszego pobytu. Kiedy jesteśmy gotowi do podróży, warto upewnić się, że paszport znajduje się wśród rzeczy przygotowanych do spakowania, gdyż bez niego nasza podróż może zakończyć się bardzo szybko i niezbyt miło.