Jak rozliczyć PIT?

Kiedy startuje termin rozliczania się z urzędem skarbowym, wielu z nas ma mocne opory przed tym, aby do tego zadania usiąść. I to raczej nie chodzi o lenistwo, czy też brak czasu, ale bardziej o wiedzę, a właściwie niewiedzę, jak to wszystko zrobić. A warunki urzędu skarbowego są jasne. Zeznanie musi być złożone w terminie. Jak wybrnąć z tej niełatwej sytuacji?

Kto musi złożyć zeznanie podatkowe?

Rozliczenie pit dotyczy osób, które w roku poprzednim otrzymały jakikolwiek przychód opodatkowany na gruncie ustawy o pit. Znaczenia nie ma tu kwota tego przychodu, a także koszty jego uzyskania. Wystarczy, że będzie to przykładowo 100 zł. Liczy się tu sam fakt uzyskania przychodu. Osoba, która nie złoży stosownego dokumentu, może zostać ukarana grzywną w wysokości do 720 stawek dziennych, a nawet karze pozbawienia wolności. Zdarza się nawet, że na winnego urząd nakłada obie te kary.

W związku z powyższym możemy uznać, że rozliczenie pit jest niezwykle ważną czynnością, którą trzeba wykonać zgodnie z procedurami, w ustalonym terminie. To nikogo nie ominie, a może przyczynić się do poważnych konsekwencji i to już w niedalekiej przyszłości.

Jak dostarczyć zeznanie do urzędu skarbowego?

Jeszcze wydaje się niedawno, składanie deklaracji pit było możliwe na wiele sposobów. Istniała możliwość osobistego dostarczenia dokumentu w wersji papierowej albo przekazania go za pośrednictwem usług Poczty Polskiej do właściwego urzędu skarbowego. Z czasem pojawiła się możliwość wysyłania elektronicznych deklaracji, co znacznie usprawniło cały ten proces. Dziś można już tylko składać te dokumenty za pośrednictwem internetu. Z jednej strony jest to wygoda, a z drugiej zaś utrudnienie, bo nie każdy jest na tyle obeznany w programach komputerowych, by móc wszystkim zająć się samodzielnie. Stąd pytanie, kto może pomóc w tej sprawie? Bez wątpienia biuro rachunkowe.

Kogo wybrać do rozliczenia pit?

Jak już była mowa powyżej, takimi sprawami najlepiej, aby zajęli się księgowi, ale ci, którzy mają doświadczenie, wiedzę i odpowiednie narzędzia. Którzy przede wszystkim prowadzą biuro rachunkowe lub w jakimś biurze rachunkowym pracują. Chodzi o to, aby wybrany księgowy nie był przypadkowy. Biuro rachunkowe weźmie odpowiedzialność za swoje czyny, więc jeśli coś zostanie źle wykonane, to biuro będzie musiało dany problem rozwiązać.

Firma oferująca usługi księgowe powinna być znana z profesjonalnego podejścia do klienta, wysokiego poziomu świadczenia usług i kompleksowej obsługi. Biuro nie musi być tanie. Ważne, aby wykonywało powierzone zadania profesjonalnie i zgodnie z zasadami. Warto wybrać księgowego, który ma wiele pozytywnych opinii klientów albo po prostu księgowego z polecenia.

Pod hasłem biuro rachunkowe Rumia można znaleźć niejedną tego typu firmę, ale czy każda zasługuje na uwagę i powierzenie tak odpowiedzialnego zadania, trzeba ocenić samodzielnie. Warto więc wziąć pod uwagę jej czas istnienia na rynku, zakres oferty, kwalifikacje i umiejętności księgowych, a także wspomniane już wcześniej opinie.

Należy pamiętać, że są różnego typu ulgi podatkowe i tak naprawdę każdy przypadek jest inny. Każdy, kto składa zeznanie podatkowe jest w innej sytuacji. W związku z tym biuro, które będzie miało rozliczyć pit, musi się do tych okoliczności dostosować. Wybrać odpowiedni formularz pit, nanieść na niego odpowiednie dane i kwoty, przeliczyć wszystko zgodnie z zasadami itd. W związku z tym wybrane biuro musi być naprawdę wybrane z rozwagą i na spokojnie. Księgowi, którzy w nim pracują, powinno wiedzieć, z czego może skorzystać klient, z jakich przysługujących ulg itd.

Na hasło rozliczenie pit Rumia można znaleźć między innymi BRS Księgowość. Biuro polecane nie tylko przez mieszkańców Rumi, ale również przez osoby mieszkające w okolicach. Może więc właśnie tym specjalistom warto powierzyć swoje rozliczenia pit, jakich wymaga urząd skarbowy.

Ile kosztuje wypełnienie deklaracji pit?

Musimy liczyć się z tym, że jeśli pitem zajmie się księgowa, to będzie trzeba za to zapłacić. Pytanie tylko, ile? Wiele osób rezygnuje z pomocy biura rachunkowego, ponieważ nie chcą ponosić kosztów. Na przykład wpisując do wyszukiwarki internetowej słowa księgowa Rumia, docierają do cennika wskazującego na to, że tanio nie jest. Tak naprawdę trudno jest tu mówić o konkretnych kwotach, ponieważ każda sprawa jest inna i wymaga innego podejścia, a profesjonalne biuro rachunkowe zwykle wycenia swoją pracę indywidualnie. Dlatego najlepiej właśnie posłużyć się słowami księgowość Rumia itp., tak by znaleźć odpowiednie biuro, a później zapytać o ceny. Tylko cennik nie powinien stanowić głównego kryterium wyboru firmy, gdyż za niską ceną może kryć się równie niska jakość obsługi. Zwykle biuro, które działa na rynku od lat, ma mnóstwo pozytywnych opinii i przede wszystkim ogromną wiedzę w zakresie usług księgowych, będzie miało wyższą cenę niż te biura, które dopiero pojawiły się na rynku i próbują za wszelką cenę „przebić” się przez tak silną i konsekwentnie dążącą do celu konkurencję.