Jakie dofinansowania można dziś dostać na fotowoltaikę?

W latach fotowoltaika stała się jednym z głównych tematów na rynku energetycznym. Wciąż powstają nowe inwestycje, a rozwój technologii sprawia, że panele słoneczne stają się coraz bardziej popularne wśród wielu mieszkańców miast polskich takich jak np. Konin, Leszno czy Poznań, ale nie tylko. Jakie korzyści dają panele fotowoltaiczne i jakie dofinansowania można dziś na nie dostać?

3 korzyści jakie daje nam fotowoltaika

  1. Energia fotowoltaiczna to czysta energia

Jednym z głównych powodów wyboru energii słonecznej jest świadomość, że robisz coś dobrego dla środowiska. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, gdy panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną, nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, nie zanieczyszczają wód gruntowych ani nie wyczerpują zasobów naturalnych.

  1. Energia słoneczna z fotowoltaicznych obniża rachunki za energię

Systemy energii słonecznej mogą obniżyć rachunki za energię na kilka istotnych sposobów. Ponieważ wytwarzasz część własnej energii elektrycznej, możesz drastycznie zmniejszyć to, co płacisz dostawcy energii. Dodatkowo możemy liczyć na różne dotacje i dofinansowania, które pomogą nam pokryć początkowe koszty instalacji fotowoltaicznych paneli słonecznych poprzez ulgi podatkowe i inne programy motywacyjne.

  1. Systemy fotowoltaiczne można dostosować

Niezależnie od Twoich potrzeb energetycznych, panele słoneczne można skonfigurować tak, aby je zaspokoić. Niezależnie od tego, czy chcesz zainstalować panele słoneczne dla swojego domu, czy jako rozwiązanie dla Twojej firmy, możesz zaprojektować dokładnie taki system, jakiego potrzebujesz, aby generować energię, którą planujesz wykorzystać. Fotowoltaiczne panele słoneczne zapewniają czystą, odnawialną energię, która nie obciąża Twojego portfela.

Czy fotowoltaika się tak opłaca?

Fotowoltaika to technologia, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Jest to jedna z najbardziej efektywnych metod wykorzystania energii słonecznej. Choć sama cena instalacji paneli słonecznych początkowo wydaje się dość wysoka, to fotowoltaika jest coraz bardziej popularna, ponieważ oprócz tego, że jest ekologiczna, to także się opłaca, a koszt inwestycji zwraca się zazwyczaj w około 5-10 lat w zależności od ilości zużywanej przez nas energii. Istnieje wiele programów dofinansowania na fotowoltaikę, dzięki którym można uzyskać dodatkowe środki na inwestycję.

Dofinansowania na panele słoneczne

W Polsce istnieje kilka programów dofinansowujących fotowoltaikę. Najpopularniejszym jest program Mój Prąd, który oferuje dofinansowanie w wysokości 10 000 zł na instalację fotowoltaiczną o mocy do 10 kW. Inne opcje to między innymi Program Czyste Powietrze, czy Ulga Termomodernizacyjna, a także programy dla firm typu Energia Plus, które oferują dofinansowanie w formie dotacji lub pożyczki na instalację fotowoltaiczną o dowolnej mocy.

W celu uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę należy spełnić określone wymagania. Najczęściej jest to konieczność posiadania odpowiedniego zezwolenia na instalację fotowoltaiczną oraz spełnienie określonych warunków technicznych. Aby ułatwić sobie już na samym początku pozyskanie ewentualnych dotacji oraz jak najszybszy zwrot kosztów inwestycji w nasze panele słoneczne, warto stawiać na firmy zajmujące się montażem, które tak jak np. fotowoltaika konin pomagają swoim klientom pozyskać wszelkie możliwe dofinansowania w tym zakresie i chętnie pomogą im w załatwianiu wszelkich niezbędnych formalności.